Google Docs wkrótce z nowymi funkcjami

Google Docs wkrótce z nowymi funkcjami

Wojciech Cybulski
03.11.2010 12:39

Analiza kodu źródłowego internetowego pakietu biurowego Google wskazuje, że Docs zostanie wkrótce rozbudowany o możliwość zdalnego drukowania dokumentów, mechanizm synchronizacji danych i aplikacje pochodzące od firm trzecich.

Drukowanie dokumentów stworzonych w webowym pakiecie biurowym jest dość problematyczne z uwagi na konieczność dostarczenia sterowników drukarek do wszystkich systemów operacyjnych, na których Google Docs może być uruchamiany. Chcąc obejść to ograniczenie, Google opracował mechanizm Print Cloud, pozwalający na drukowanie bezpośrednio z chmury, bez pośrednictwa systemu operacyjnego urządzenia-klienta. Pozwala to na zlecenie drukowania dowolnemu urządzeniu podłączonemu do Sieci – wszystkie niezbędne sterowniki są bowiem zlokalizowane na serwerze, który komunikuje się z drukarką bez pośrednictwa systemu-klienta. Mechanizm Print Cloud będzie prawdopodobnie domyślą metodą drukowania w nadchodzącym systemie operacyjnym Chrome OS.

Kolejną nowością, jaka będzie wkrótce wprowadzona do Google Docs, jest synchronizacja dokumentów pomiędzy urządzeniami i chmurą obliczeniową. Prawdopodobnie będzie to zrealizowane w podobny sposób, jak obecnie w przypadku kalendrza Google. Funkcja ta zapewni użytkownikom dostęp do plików w przypadku chwilowego braku dostępu do Sieci. Najmniej wiadomo o dodatkowych aplikacjach, które dla webowego pakietu Google mają tworzyć firmy trzecie. Spekuluje się, że wprowadzenie tej funkcjonalności ma związek ze zbliżającą się premierą Chrome OS – nowy system Google ma być bowiem zorientowany na aplikacje internetowe i przechowywanie danych w chmurze.

Google nie zdradził, kiedy opisane nowości trafią ostatecznie do internetowego pakietu Docs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)