Google łata usterki w nowym Androidzie, który póki co mało kogo obchodzi

Google łata usterki w nowym Androidzie, który póki co mało kogo obchodzi04.12.2014 12:28
Google łata usterki w nowym Androidzie, który póki co mało kogo obchodzi

Android 5.0 Lollipop zadebiutował w połowie października, a napoczątku listopada oficjalnie udostępniono jego kod w ramach AOSP(Android Open Source Project). Jak do tej pory jednak prawie nikt zniego nie korzysta – i nie bez powodu. Producenci sprzętu sąostrożni, gdyż w nowej wersji „Andka” odkrywane sąkolejne usterki.

Krytykowano Apple, że iOS 8 w ciągu tygodnia od wydania trafiłjedynie do 46% użytkowników sprzętu mobilnego z Cupertino. Trudnojednak uznać to za słaby wynik, gdy spojrzy się na stan aktualizacjiAndroida. Najnowsze dane pokazują, że z wydanego ponad rok temuAndroida 4.4 KitKat korzysta niecałe 34% użytkowników, zaś miesiąc odpremiery Lollipopa, wersja ta znalazła się na mniej niż 0,1% urządzeńz systemem Google'a.

350128714023200705

Daje do myślenia też fakt, że wielu producentów do tej poryoferuje nowe urządzenia z Androidem 4.2, który zadebiutował przecieżw listopadzie 2012 roku. To obecnie druga co do popularności wersjasystemu, zainstalowana na ponad 20% urządzeń – i najwyraźniejszybko nie straci na popularności, szczególnie w segmenciebudżetowych smartfonów. Nawet tak znany (choć może niekoniecznie zesmartfonów) producent jak Philips w swoich nowych słuchawkach z seriiXenium zdecydował się zastosować starego, sprawdzonego Jelly Beana.

Najnowszego Lollipopa możemy tymczasem znaleźć jedynie nawybranych modelach z serii Nexus i kilku słuchawkach od przejętejprzez Lenovo Motoroli. LG pochwaliło się pilotażowym wydaniem napolskim rynku Lollipopa dla swojego flagowego telefonu G3 – ina tym się skończyło. Aktualizacje dla swoich smartfonów z seriiXperia zapowiada Sony, ale wciąż nikt żadnych terminów nie podaje. Aco z tak popularnymi Samsungami Galaxy? Tu na nowy system mogą liczyćtylko polscy właściciele Galaxy S5, pozostali muszą obyć się smakiem.

350128714023397313

Brak pospiechu może mieć jednak głębsze uzasadnienie. Wciążznajdowane są w Lollipopie nowe błędy, i możliwe że producencisprzętu czekają do momentu, gdy Google swój system wreszcie naprawi.Pierwsza taka oficjalna poprawka właśnie została pokazana – wrepozytoriach AOSP pojawił się Android5.0.1, z gotowymi obrazami systemu dla Nexusa 7 (model 2013), 9 i10. Rozwiązuje on m.in. problemy z krótkim czasem pracy na baterii,przegrzewaniem się urządzeń i zapisem do pamięci masowej.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)