Google ma już 14 lat!

Google ma już 14 lat!

Google ma już 14 lat!
27.09.2012 11:18, aktualizacja: 27.09.2012 18:03

Firma Google świętuje dziś, z małym opóźnieniem, swoje 14 urodziny. Na stronie głównej wyszukiwarki znalazł się oczywiście okolicznościowy doodle, który po kliknięciu zabiera nas do wyszukania „Google” w Google (a jednak nie można tak zepsuć Internetu ;)).

Obraz

Początki Google sięgają stycznia 1996 roku, kiedy to dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda rozpoczęło projekt naukowy. Firma Google została założona 4 września 1998 przez Larry'ego Page'a i Siergieja Brina, którzy opracowali używaną do dziś metodę analizy powiązań BackRub, znaną dziś jako PageRank. Projekt studencki okazał się na tyle przydatny, że obecnie wpływa na życie milionów osób na całym świecie, a nazwa firmy zakorzeniła się w kulturze popularnej i wielu językach (w Polsce mówimy „zguglać” albo „guglować”). Nawet Microsoft nie ma nic przeciwko, jeśli ktoś „gugluje” zamiast „bingać”. Nazwa pochodzi od słowa googol — liczby mającej 100 zer (10100).

Obraz

Firma początkowo mieściła się w garażu znajomej jej założycieli — Susan Wojcicki. W 1998 roku otrzymała dotację wysokości 100 tysięcy dolarów od Andy'ego Bechtolsheima — współzałożyciela Sun Microsystems. Na początku 1999 roku silnik wyszukiwarki pochłaniał za dużo czasu Page'owi i Brinnowi i próbowali go sprzedać za milion dolarów firmie Excite, która odmówiła… i pewnie dziś żałuje.

Co ciekawe, w tym samym czasie, kiedy powstawał BackRub, Robin Li tworzył podobny mechanizm — RankDex — który obecnie stoi u podstaw Baidu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)