Google oskarża: Nokia i Microsoft to trolle patentowe

Google oskarża: Nokia i Microsoft to trolle patentowe

Wojciech Cybulski
01.06.2012 18:59

Google złożył w Komisji Europejskiej oficjalną skargę, w której zarzuca Nokii i Microsoftowi liczne nadużycia związane z patentami dotyczącymi telefonii komórkowej.

Zdaniem Google firmy Nokia i Microsoft są w zmowie, której efektem jest sztuczne podwyższenie cen urządzeń mobilnych. Co więcej gigant internetowy zarzuca obu firmom, że stoją one za stworzeniem kolejnego trolla patentowego. Chodzi tutaj prawdopodobnie o firmę MOSAID Technologies, której Microsoft i Nokia sprzedały jakiś czas temu ponad tysiąc patentów. Oskarżenia Google są oczywiście bardzo jednostronne, gdyż Nokia i Microsoft nie domagają się od producentów smartfonów zaprzestania wykorzystywania zastrzeżonych rozwiązań. Zamiast tego obie firmy udostępniają wszystkim zainteresowanym możliwość zakupienia licencji na wykorzystywanie patentów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku MOSAID Technologies - firma ta także oferuje licencje na patenty, które są w jej posiadaniu.

Zawiłości prawa patentowego i regulacji antymonopolowych sprawiają, że trudno jednoznacznie ocenić, kto w tym sporze ma rację. Jako że postępowanie przed Komisją Europejską zawsze trochę trwa, na werdykt poczekamy prawdopodobnie kilka miesięcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)