Google posprząta. Usunie nieaktywne konta Gmail

Google posprząta. Usunie nieaktywne konta Gmail

Gmail na telefonie
Gmail na telefonie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
11.11.2023 12:05

W piątek, 1 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe zasady w obrębie poczty Gmail. Firma Google zapowiedziała, że usunie każde konto, które pozostaje nieaktywne przez co najmniej dwa lata.

Za nieaktywne konto uważa się takie, na które się nie logowało – nie tylko na samym Gmailu, ale też na Dysku czy w serwisie YouTube. Co ważne, aktywność można wykazać na dowolnym urządzeniu.

Masz nieaktywne konto Gmail? Google je usunie

Użytkownicy, którzy nie ruszali swoich kont od 24 miesięcy, ale mimo wszystko chcieliby zachować adresy, muszą po prostu się zalogować. W innym przypadku login przepadnie, a wszystkie dane, jakie były zapisane na koncie, zostaną trwale usunięte i nie będzie możliwości ich odzyskania, jak podaje serwis TechSpot.

Firma Google podkreśla przy tym, że nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie w przypadku kont osobistych. Jeśli Gmail jest powiązany z pracą, szkołą lub inną organizacją, to decyzja o jego usunięciu nie będzie taka szybka. Poprzedzi ją szereg powiadomień i przypomnień, trafiających także na e-maile pomocnicze. "Bezpieczne" są także konta, które przynajmniej raz wykorzystano do publikacji filmu w serwisie YouTube.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiedzieliśmy, że to nadciąga

O tym, że taka polityka zostanie wprowadzona, firma Google informowała już na początku 2023 r. Oficjalnie potwierdzono teraz, że egzekwowanie nowych zasad rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.

Z czego jednak w ogóle wynika taka polityka? Przedstawiciele firmy Google podkreślają, że takie nieaktywne konta mogą w którymś momencie zostać przejęte, a następnie wykorzystane do szkodliwych działań, takich jak kradzież tożsamości czy spamowanie.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)