Google przyznało się do błędu z nadmiernym zużyciem energii przez Chrome na Windows, obiecuje poprawkę

Strona głównaGoogle przyznało się do błędu z nadmiernym zużyciem energii przez Chrome na Windows, obiecuje poprawkę
18.07.2014 17:22

Kilka dni temu świat IT obiegłainformacja o nieprawidłowym działaniu Google Chrome wśrodowisku Windows, powodującym znaczne zwiększenie zużyciaenergii, szczególnie dotkliwym dla ludzi pracujących akurat nazasilaniu bateryjnym. Związany z ustawianiem niestandardowej częstotliwości odświeżania systemu problem był znanyprzynajmniej od 2010 roku – ale dopiero teraz, po burzy w mediach,Google zobowiązało się usterkę naprawić.

bDUHPJFN

Genezę problemu łatwo streścić – agresywne optymalizacjewydajności Chrome doprowadziły do sytuacji, w której przeglądarkanie pozwalała procesorowi przejść w tryb jałowy, nawet jeśliakurat „nic” nie robiła. Praca na wyższych częstotliwościachtaktowania procesora prowadziła do zwiększenia zużycia energiinawet o 25% w porównaniu do innych przeglądarek w analogicznychscenariuszach roboczych, a nawet ślamazarności w działaniu innych,zachowujących się zgodnie ze standardami Microsoftu aplikacji.

350110382297408969

Zgłoszenia niezadowolonych z takiego stanu rzeczy użytkownikówpojawiały się w trackerze błędów Chromium już niejednokrotnie– ale deweloperzy przeglądarki zbywali je lub milczeniem, lubstosowali „spychologię”, winą za zwiększone zużycie energiiobarczając np. wtyczkę Flasha. Dopiero teraz udało się przekonaćdecydentów w Mountain View, że takie działanie jest trudne doprzyjęcia.

bDUHPJFP

Google w e-mailu skierowanym do Iana Morrisa, współpracownikamagazynu Forbes, który sprawę jako pierwszy szerzej opisał,przyznało się do problemu i poinformowało o przyznaniu mu wtrackerze najwyższegopriorytetu. Komentarze zostały zablokowane, ale wciąż możnaoznaczać zgłoszenie gwiazdką, sygnalizując firmie jego wagę –do tej pory zrobiło tak ponad 7 tysięcy osób.

Terminów ukończenia prac nad łatką jednak nie podano, więc doczasu naprawienia błędu zalecamy użytkownikom laptopów z Windowsstosowanie w miarę możliwości innych przeglądarek niż Chrome ijego pochodne (np. Opera). Z naszych redakcyjnych testów wynika, żekorzystając z Internet Explorera 11 na Windows 8.1 możemy cieszyćsię nawet o 20% dłuższym czasem pracy na baterii niż w wypadkukorzystania z Chrome 35.

Udostępnij:
bDUHPJGL