Google się troszczy: kolejna funkcja związana z bezpieczeństwem w Gmailu

Google się troszczy: kolejna funkcja związana z bezpieczeństwem w Gmailu

Google się troszczy: kolejna funkcja związana z bezpieczeństwem w Gmailu
11.08.2016 12:43

Do Gmaila trafiły w ostatnim czasie powiadomienia o braku obsługi szyfrowania przez usługę pocztową adresata. Nie tyle zapewnia to bezpieczeństwo, co raczej ma uświadamiać i uczulać użytkowników. Dziś Google zaprezentowało kolejne efekty prac nad systemem ostrzegania użytkowników o zagrożeniach.

Ostatnie zmiany powodowały wyświetlanie ośmiokąta z wpisanym znakiem zapytania przy nazwach uczestników konwersacji, których usługa pocztowa nie jest zgodna ze standardem TLS. W pozostałych (zabezpieczonych) przypadkach, użytkownik mógł dowiedzieć się o szyfrowaniu, dzięki widoczności ikony niewielkiej czerwonej kłódki w tym samym miejscu.

Obraz

Tym razem Google postanowiło pójść jeszcze dalej i zajęło się ostrzeganiem użytkowników przed linkami. W praktyce chodzi o implementację umiarkowanie skutecznego (czy raczej nadopiekuńczego) API Safe Browsing, do mankamentów którego przyznaje się samo Google w oficjalnym komunikacie, gdzie uczula, że nie wszystkie oznaczone strony są niebezpieczne.W efekcie na podstawie danych Google algorytm będzie decydował, czy zezwolić bezpośrednio użytkownikowi przejść pod zawarty w mailu adres, czy też może wyświetlić nową stronę z ostrzeżeniem. Korporacja zaznacza, że Safe Browsing ma bardziej zwracać uwagę użytkowników na bezmyślne otwieranie linków z poczty, niż rzeczywiście stanowić mechanizm zabezpieczający, zaś przeklikanie kolejnych ostrzeżeń nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)