Google skanuje Zwoje znad Morza Martwego

Google skanuje Zwoje znad Morza Martwego

27.09.2011 14:32

Google współpracuje z Muzeum Izraela w Jerozolimie nad udostępnieniem w Internecie jednych z najstarszych zachowanych rękopisów — Rękopisów z Qumran.

Google pomaga w digitalizacji i udostępnieniu zwojów przechowywanych w muzeum, dzięki czemu będą one szeroko dostępne w Internecie. W planach jest udostępnienie zdjęć wszystkich zwojów znajdujących się w zbiorach Muzeum, ale obecnie można oglądać pierwszych pięć: Księgę Izajasza, Zwój Wojny, Zwój Świątyni, Zwój Wspólnoty i Komentarz do Księgi Habakuka. Dodatkowo cyfrową wersję Księgi Izajasza można przeszukiwać względem kolumny, wiersza i rozdziału, a dołączone do niej narzędzie do tłumaczeń pozwala na dodanie do każdego wiersza tłumaczenia w wielu językach.

Zwoje, znane jako Manuskrypty z Qumran lub Zwoje znad Morza Martwego, to prawie tysiąc rękopisów znalezionych w grotach niedaleko ruin Qumran w Izraelu. Wśród tekstów znajdują się fragmenty Starego Testamentu (Księga Rodzaju, Księga Izajasza, Psalmy i inne), oraz apokryfy i teksty niebiblijne (Zwój Wojny, Dokument Damasceński, hymny) spisane po grecku, aramejsku i hebrajsku. Rękopisy datowane są na okres od II w p.n.e do I w n.e., choć najstarsze z nich mogły powstać nawet w III w p.n.e.

Aby zminimalizować uszkodzenia zwojów, były one fotografowane z czasem naświetlania 1/4000 sekundy w oświetleniu wolnym od promieni UV, urządzeniem o rozdzielczości 1200 megapikseli. Cyfrowe wersje zwojów w wysokiej rozdzielczości pozwalają na oglądanie ich w sposób dotąd niemożliwy, w dużym powiększeniu. W ten sposób uwidocznione zostały detale wcześniej niedostępne dla oka. Jeśli projekt odniesie sukces, być może inne zabytki piśmiennictwa i dzieła sztuki również znajdą się w obiektywach, co pozwoli internautom zbliżyć się do najstarszych ksiąg w stopniu, którego nie umożliwiają muzealne gabloty. I to bez kosztownych podróży po świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)