Google Smart Lock – jak włączyć mądrą blokadę smartfonów z Androidem

Google Smart Lock – jak włączyć mądrą blokadę smartfonów z Androidem

Google Smart Lock – jak włączyć mądrą blokadę smartfonów z Androidem
12.06.2017 15:14, aktualizacja: 12.06.2017 15:28

Google Smart Lock to dodatkowa warstwa zabezpieczeń urządzeń i konta Google, a w pewnych scenariuszach także niezły menedżer haseł, synchronizujący je z kontem Google. Ponadto Smart Lock daje dodatkowe i bardzo wygodne możliwości korzystania ze smartfonu, zależnie od kontekstu i otoczenia – w końcu nie ma potrzeby, by urządzenie było blokowane, gdy jest bez przerwy w rękach właściciela.

Smart Lock jest dostępny na Androidzie 5.0 i nowszych. Mechanizm ten automatycznie blokuje telefon lub tablet, gdy właściciel nie ma go przy sobie. System rozpoznaje to na podstawie bliskości urządzeń Bluetooth (smartwatch, beacon) lub NFC (naklejka, biżuteria, breloczek, głośnik), w niektórych modelach także rozpozna bliskość ciała, zaufany głos i twarz. Najpierw jednak należy ustawić PIN, wzór lub inne zabezpieczenie urządzenia i udać się do ustawień bezpieczeństwa i włączyć Smart Lock jako zaufanego Agenta, zarządzającego telefonem czy tabletem.

Obraz

Do wyboru mamy tu kilka opcji odblokowywania smartfonu:

  • Zależnie od miejsca: Można na przykład ustalić, by smartfon nie był blokowany w domu lub w pracy (poniżej przykład z Redakcją). Pod uwagę brane są wtedy dane geolokalizacyjne. Warto przemyśleć, gdzie można bezpiecznie ustawić odblokowywanie smartfonu i pamiętać, że pomiary zawsze są obarczone pewnym błędem i precyzyjnie wyznaczyć promień, w którym urządzenie nie będzie blokowane. Ekran wciąż będzie wygaszany na normalnych zasadach, ale nie będzie potrzeby wpisywać PIN-u czy rysować wzoru. img=Screenshot_2017-06-12-13-52-54
  • Na podstawie bliskości innego urządzenia: Przy parowaniu z urządzeniem Bluetooth można w ustawieniach Smart Lock zezwolić mu na automatyczne odblokowywanie smartfonu. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku słuchawek, dzięki czemu można od razu po włączeniu ich zacząć słuchać muzyki, bez sięgania po smartfon. W przypadku innych urządzeń, jak smartwatch, można ustalić, że Android nie będzie wymagał podawania hasła, gdy właściciel (z zegarkiem na ręce) jest w pobliżu. Identycznie działa dodawanie zaufanych urządzeń NFC, jeśli smartfon ma odpowiedni moduł. img=Screenshot_2017-06-12-13-57-05
  • Na podstawie głosu i twarzy: Te funkcje nie są dostępne we wszystkich modelach i językach (Zaufany głos nie jest dostępny w polskim systemie), ale też warto o nich wspomnieć… głównie po to, by ostrzec przed ich używaniem. Rozpoznawanie twarzy w Androidzie można niestety oszukać zdjęciem.
Obraz

Warto też wiedzieć, że można łączyć metody zabezpieczeń – można na przykład ustalić, że rozpoznawanie twarzy nie będzie działało w konkretnych miejscach. Dobrze przemyślany schemat korzystania ze Smart Lock może pomóc oszczędzić sporo czasu przy wykonywaniu prostych czynności w domu i często odwiedzanych miejscach, gdzie urządzenie zawsze będziemy mieć na oku.[img=Screenshot_2017-06-12-14-31-39]Osobną funkcją systemu zabezpieczeń Smart Lock jest przechowywanie haseł i synchronizacja ich z kontem Google, dzięki czemu docierają do Androida i Chrome'a. Potrzebne akurat hasła są w postaci niejawnej przekazywane tylko konkretnym aplikacjom i stronom. Wszystkie hasła można przejrzeć na passwords.google.com (oczywiście nie w postaci tekstowej). Synchronizację haseł z kontem Google można wyłączyć w ustawieniach konta Google, w Chromie i na Androidzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)