Google VPN ochroni przed podsłuchem w otwartych sieciach Wi‑Fi

Google VPN ochroni przed podsłuchem w otwartych sieciach Wi-Fi
Redakcja

16.03.2015 15:41, aktual.: 17.03.2015 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W najnowszym Androidzie odkryto ślady świadczące o tym, że Google może w przyszłości zaoferować użytkownikom tego systemu usługę VPN do ochrony w przypadku korzystania z niezabezpieczonych połączeń Wi-Fi. Firma pracuje obecnie nad własną usługą bezprzewodowego dostępu do Internetu, specjalny tunel zabezpieczający może więc być częścią nowej sieci.

Łączenie z otwartymi sieciami bezprzewodowymi jest praktykowane przez wielu użytkowników, którzy zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę robią. Owszem, w wielu sytuacjach połączenia takie są zachęcające, bo przecież dostępne za darmo, bez konieczności wykorzystania pakietu GSM i martwienia się o zasięg. Rzecz w tym, że to poważne ryzyko podsłuchania wysyłanych przez nas danych, a co za tym idzie, również kradzieży naszych loginów i haseł. W Androidzie 5.1 znaleziono natomiast ślady opcji, które w przyszłości mogą ten problem rozwiązać.

Obraz

Odnaleziona aplikacja wyświetla komunikat, który służy do uruchomienia połączenia VPN – bezpiecznego, szyfrowanego kanału, który zabezpiecza transmisję nawet wtedy, gdy korzystamy z niezabezpieczonych Wi-Fi. Tunel jeszcze nie działa, ale nie został dodany bez powodu. Otwarte połączenia same z siebie nie zabezpieczają transmisji, osoby podłączone do sieci są więc narażone na posłuch zarówno przez właściciela sieci, który mógł przygotować ją specjalnie, aby zwabić w ten sposób nieroztropne osoby, jak i przez innych użytkowników z niej korzystających. Korzystanie z przypadkowych sieci bezprzewodowych może nas również narazić na nieprzyjemności prawne – zgodnie z art. 267 §2 kodeksu karnego uzyskiwanie dostępu do systemu informatycznego bez odpowiedniego uprawnienia grozi grzywną lub ograniczeniem wolności do lat 2.

Nie każdy może sobie pozwolić na VPN i nie każdy ma do niego dostęp. Gdyby odpowiednia opcja została zintegrowana w systemie, byłoby to znaczne ułatwienie dla osób, które nie są świadome zagrożeń. Google tymczasem intensywnie pracuje nad uruchomieniem własnych usług i najprawdopodobniej niedługo stanie się kolejnym operatorem wirtualnym. W styczniu poinformowano, że korporacja prowadzi rozmowy z amerykańskimi sieciami Sprint i T-Mobile w sprawie wykorzystania ich infrastruktury. Sieć Google miałaby oferować dostęp do Internetu, i połączenia głosowe, początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych, ale znając ambicje tej firmy, zapewne rozszerzono by ją na inne regiony świata.

Problem może być oczywiście prywatność. Google jest firmą, która lubi nasze dane, lubi je analizować i dzięki temu proponuje spersonalizowane reklamy i produkty. Zarówno VPN jak i usługa wirtualnego operatora dałaby przedsiębiorstwu z Mountain View kolejne narzędzia do zbierania jeszcze większej liczby informacji na nasz temat. Z drugiej strony, posiadanie telefonu z Androidem i usługami Google już samo w sobie powoduje, że niejako oddajemy się bez walki w objęcia tej korporacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)