Google wprowadzi opłaty za korzystanie z Maps API

Google wprowadzi opłaty za korzystanie z Maps API

Wojciech Cybulski
01.11.2011 21:00

Już wkrótce właściciele serwisów internetowych i twórcy usług intensywnie wykorzystujących mapowe API firmy Google będą zmuszeni do dodatkowych wydatków - od przyszłego roku amerykańska korporacja wprowadza bowiem opłaty za korzystanie z Maps API.

Opłaty będą obowiązywały od 1 stycznia 2012 roku. Google wprowadził jednak bardzo wysoki limit, w ramach którego Maps API będzie bezpłatne - ma on wynosić aż 25 tysięcy „odwołań” dziennie. Oznacza to, że na opłaty będą skazane jedynie największe podmioty, takie jak biura podróży. Google szacuje, że korzystanie z Maps API nie będzie darmowe jedynie dla 0,35% wykorzystujących je obecnie podmiotów. Ile zapłacą ci, którzy jednak będą do tego zmuszeni? Jak informuje BBC, opłaty wyniosą 4 dolary za każde 1000 odsłon ponad limit. Google chce w ten sposób zrekompensować sobie koszta, jakie musi ponieść przy utrzymywaniu serwerów z mapami. Z reguły serwisy i usługi wykorzystujące mapy Google ponad 25 tysięcy razy na dobę zarabiają na tym procederze - gigant internetowy chce mieć po prostu udział w tych zyskach.

Google podkreśla, że dzięki wprowadzeniu opłat za intensywne wykorzystanie Maps API usługa będzie dalej rozwijana i pozostanie darmowa dla większości zainteresowanych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)