Google zepsuło ludziom maki. Oberwali głównie twórcy z Hollywood

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak

25.09.2019 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poważny błąd w Google Keystone, który kontroluje aktualizacje Chrome'a, na wybranych komputerach z macOS może uszkodzić system plików, prowadząc do uniemożliwienia rozruchu – donosi Variety. Firma z Mountain View przyznaje się do winy i bijąc w pierś, przedstawia rozwiązanie.

Sprawa rozeszła się w mediach, gdy problem odczuli producenci filmowi i telewizyjni. Twierdzili, że po wyłączeniu Maca Pro nie mogą go uruchomić ponownie. Początkowo jako winowajcę wskazywano oprogramowanie Media Composer marki Avid. Nieoczekiwanie na swym forum wsparcia odezwało się Google, tłumacząc, że aktualizacja Chrome'a została dostarczona z błędem, który może uszkodzić system plików macOS.

Jak wynika z analizy serwisu 9to5Google, chodzi dokładnie o bibliotekę Keystone w wersji 1.2.13.75. Gdy wyłączona jest ochrona integralności systemu (SIP – ang. System Integrity Protection), a więc środek bezpieczeństwa uniemożliwiający modyfikację chronionych danych, oprogramowanie Google'a sieje w systemie spustoszenie.

Zabezpieczenie SIP zostało wprowadzone w macOS 10.9 i od tamtej pory pozostaje domyślnie aktywne, ale filmowcy często je wyłączają, co jest niezbędne do podłączenia kart graficznych innych niż AMD.

Ponoć wiele hollywoodzkich zespołów zostało kompletnie sparaliżowanych. Z dostępnych danych wynika, że ucierpiał m.in. cały zespół edytorów pracujący nad serialem Współczesna rodzina.

Tyle dobrego, że usterkę można łatwo naprawić własnym sumptem. Nie jest wymagana wizyta w serwisie. Google dokładnie opisało, jak powinien przebiegać proces naprawy. Wystarczy uruchomić system w trybie przywracania i wpisać kilka komend Terminala, co w praktyce oznacza usunięcie wadliwego oprogramowania i przywrócenie uszkodzonych plików.

chroot /Volumes/Macintosh\ HD # "Macintosh HD" is the default

rm -rf /Library/Google/GoogleSoftwareUpdate/GoogleSoftwareUpdate.bundle

mv var var_back # var may not exist, but this is fine

ln -sh private/var var

chflags -h restricted /var

chflags -h hidden /var

xattr -sw com.apple.rootless "" /var

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (57)
Zobacz także