GParted 0.14 obsługuje woluminy zarządzane przez LVM

GParted 0.14 obsługuje woluminy zarządzane przez LVM

Kuba Pawlak
12.10.2012 12:00

Właśnie pojawiła się kolejna wersja świetnego opensource'owego narzędzia przeznaczonego do zarządzania partycjami z poziomu LiveCD (czy też, bardziej współcześnie, LiveUSB). Mowa oczywiście o GParted, który doczekał się aktualizacji do wersji 0.14.

GParted potrafi rozpoznawać wiele systemów plików, w tym te najpopularniejsze: FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 oraz przeprowadzać na nich szereg operacji takich jak tworzenie partycji, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie czy zmiana rozmiaru. Aplikacja dostępna jest z poziomu systemu uruchamianego z płyty CD/DVD czy też dysku zewnętrznego (pendrive, przenośny dysk USB), dlatego też przed przystąpieniem do pracy należy nagrać obraz ISO na wybranym nośniku, a następnie upewnić się, że komputer uruchamiany jest z tej wpaśnie płyty czy pendrive'a.

Obraz

Główną nowością, jaka pojawiła się w najnowszym wydaniu GParted, jest możliwość przesuwania, tworzenia, usuwania, sprawdzania i zmieniania rozmiaru woluminów zarządzanych przez LVM (Logical Volume Manager). Poza tym naprawiono kilka błędów oraz dodano nowe i zaktualizowano kilka dostępnych już tłumaczeń.

Najnowszą wersję obrazu GParted 0.14.0-1 do nagrania na płycie lub dysku można pobrać z naszego serwisu w dziale Programy → Narzędzia → Narzędzia dyskowe i plikowe.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)