Gracze chcą DirectX 12 – więc Windows 10 bije rekordy popularności na Steamie

Gracze chcą DirectX 12 – więc Windows 10 bije rekordy popularności na Steamie

Gracze chcą DirectX 12 – więc Windows 10 bije rekordy popularności na Steamie
02.08.2016 15:46

Klienci Steama zdecydowali – Windows 10 nadaje się do gier.Opublikowane właśnie na tej platformie wyniki pomiarówwykorzystywanego sprzętu i oprogramowania pokazują, że wśródgraczy (a trudno dziś przecież znaleźć poważnego gracza, co niekorzystałby ze Steama) najnowszy system Microsoftu bije wszelkierekordy. Korzysta z niego ponad 46,5% ankietowanych użytkowników.Czas się pogodzić z realiami – Windows 7 odchodzi do lamusa. I towcale nie powoli.

DirectX 12 przeważyło szalę. Niemal co drugi gracz może jużkorzystać z nowego interfejsu grafiki Microsoftu, dzięki temu, żezainstalował w ostatnich miesiącach Windows 10. Niebawem można sięspodziewać, że dotyczyć to będzie dwóch trzecich wszystkichgraczy – taki bowiem odsetek użytkowników Steama dysponujesprzętem, który DirectX 12 obsłuży. Po co więc trzymać sięprzestarzałej „siódemki” czy „ósemki”, które nie pozwoląwykorzystać pełni możliwości sprzętu?

Obraz

Tak właśnie myślą gracze. W większości zapewne poprzezdarmowe uaktualnienie, w ciągu lipca miliony z nich instalowałyWindowsa 10 (głównie w 64-bitowej wersji) zwiększając jego udziałdo 44,93% (+1,99 p.proc. w stosunku do czerwca). Z 32-bitowej wersjitego systemu korzysta tylko 1,59% (+0,07 p.proc.). Najwięcejstraciły 64-bitowe Windows 7 (29,70%, -0,91 p.proc.) oraz Windows8.1 (9,38%, -0,69 p.proc.)

Windows 10 wśród użytkowników Steama nie ma więc konkurencji.Trudno za taką uznać MacOS-a, który w swoich wszystkich wersjachmiał 3,40% (-0,20 p.proc.), nie mówiąc już o Linuksie (0,82%,+0,02 p.proc.). Czy oznacza to klapę linuksowego grania w ogólności,a Maszyn Parowych Valve w szczególności?

Microsoft i NVIDIA – a konkurencja ledwo zipie

Niestety chyba tak – co prawda Steam Survey nie włącza się utych, którzy korzystają z trybu pełnoekranowego (Big PictureMode), czyli właśnie graczy korzystających ze Steam OS-a,niektórzy też mówią, że na Linuksie ankietę widzi się znacznierzadziej, niż na Windowsie, ale nie czarujmy się, Steam Machineswcale się dobrze nie sprzedają, a nadzieje linuksowych graczytopnieją. W lutym 2013 roku, tj. miesiąc po wydaniu oficjalnegoklienta Steam na Linuksie, „pingwinowe” systemy w tym sondażuuzyskały 2%. Od tamtego czasu obserwujemy jedynie regresję, doustabilizowania się na poziomie niespełna 1%. Trudno by byłoinaczej, skoro z liczącej niemal 10 tys. pozycji biblioteki Steama,na Linuksa (i SteamOS-a) dostępnych było ok. 4,8 tys. tytułów, wtym 2491 gier, z których aż 2103 zaklasyfikowano jako „indyki”(niezależne).

Zostawmy jednak Linuksa w spokoju i przyjrzyjmy się jeszczezwiązanym z DirectX 12 trendom w kartach graficznych. Jak pewniedobrze wiecie, AMD od wielu miesięcy próbuje przedstawić Radeonyjako te układy graficzne, które najwięcej na DirectX 12skorzystają. I faktycznie, niezależne benchmarki pokazują, że icharchitektura Graphics Core Next lepiej wypada przy zastosowaniuobliczeń asynchronicznych w DirectX 12, niż architektury Maxwell iPascal Nvidii. I co z tego? Ano nic z tego. Świetne wyniki w Ashesof Singularity wcale nie zmieniły trendu – z kart zielonychkorzysta już 56,98%, o ponad 5 pkt. proc. więcej niż w lutym tegoroku. Czerwonym zostało 24,68%, tj. o 4 pkt. proc. mniej niż wlutym.

Czy Steam ma miejsce na Windowsie 10?

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii w odniesieniu doWindowsa 10 i platformy Steam. Tydzień temu Tim Sweeney z Epic Gamesstwierdził,że Microsoft zamierza zniszczyć Steam, by przeciągnąć graczy doswojego sklepu. Zrobić to miałby za pomocą Universal WindowsPlatform (UWP), pogarszając w kolejnych edycjach Windowsa 10wsparcie dla win32 i wzmacniając UWP. W końcu gracze mieliby miećtak bardzo dość błędów na Steamie, że uznają Windows Store zaświetną alternatywę.

Microsoft zdecydowanie zaprzeczył tym pomówieniom. W oficjalnymoświadczeniu stwierdzono, że Tim jest szanowaną postacią wświecie gier i ceni się jego opinie, jednak Universal WindowsPlatform jest w pełni otwartym ekosystemem, dostępnym dla każdegoprogramisty, który może być wspierany przez każdy sklep.Celem Microsoftu jest sprawienie, by Windows był najlepsząplatformą deweloperską, bez względu na to, z jakichtechnologii programiści chcą korzystać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)