Gracze nie chcą GeForce RTX 4070. Nvidia obcina dostawy

Gracze nie chcą GeForce RTX 4070. Nvidia obcina dostawy

Karta graficzna Nvidia GeForce RTX.
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX.
Źródło zdjęć: © Nvidia
Paweł Maziarz
21.04.2023 09:52

Karta Nvidia GeForce RTX 4070 nie spotkała się ze zbyt dobrym odbiorem graczy, co wpływa na nienajlepszą sprzedaż nowego modelu. Nvidia ma pracować nie tylko nad obniżkami cen, ale też nad ograniczeniem dostaw chipów do partnerów.

GeForce RTX 4070 to najnowsza karta graficzna Nvidii, która miała powalczyć w średnim segmencie wydajnościowym. Konstrukcja bazuje na układzie graficznym Ada Lovelace AD104 w wersji z 5888 jednostkami CUDA i dysponuje 12 GB pamięci GDDR6X 192-bit. Sugerowana cena nowego modelu została ustalona na poziomie 599 dolarów, co u nas przekłada się na 3199 złotych.

Karta oferuje przyzwoite osiągi, ale nie przynosi rewolucji w kwestii wydajności. Według testów dostępnych w sieci, GeForce RTX 4070 wypada podobnie do odpowiedników cenowych z poprzednich generacji. Nowy model oferuje wsparcie dla technologii DLSS 3. Na pochwałę zasługuje też bardzo dobra efektywność energetyczna, która przekłada się na stosunkowo niski pobór energii elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gracze nie chcą karty GeForce RTX 4070

Według nieoficjalnych doniesień z branży, karta Nvidia GeForce RTX 4070 nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem graczy. Wcześniej pojawiły się przypuszczenia o możliwej obniżce cen, które pozwoliłyby poprawić opłacalność konstrukcji. Takie ruchy rzeczywiście są widoczne w sklepach, bo nawet w naszym kraju pojawiają się oferty najsłabszych modeli w cenie poniżej 3000 złotych.

Sytuacja może być jeszcze poważniejsza. Na chińskim forum Board Channel pojawiły się informacje, jakoby Nvidia chciała ograniczyć dostawy chipów GeForce RTX 4070 do swoich partnerów. Decyzja ma wynikać z nadpodaży kart, które zalegają na sklepowych półkach. Szczególnie niekorzystnie wypadają lepsze wersje GeForce RTX 4070, które cenowo wychodzą już podobnie do wydajniejszego modelu GeForce RTX 4070 Ti.

Serwis WCCFTech zauważa, że popularność kart graficznych zależy od rynku. Przykładowo w Niemczech GeForce RTX 4070 zaraz po premierze był jednym z lepiej sprzedających się modeli, ale w Stanach Zjednoczonych nie jest to zbyt popularna konstrukcja.

Paweł maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)