GVFS – nowy system plików Microsoftu przyspieszy pracę z repozytoriami Git

GVFS – nowy system plików Microsoftu przyspieszy pracę z repozytoriami Git

GVFS – nowy system plików Microsoftu przyspieszy pracę z repozytoriami Git
Oskar Ziomek
06.02.2017 18:37

Microsoft poinformował, że prowadzi prace nad nowym systemem plików, który pozwoli o wiele sprawniej zarządzać dużymi repozytoriami stworzonymi w systemie kontroli wersji Git i wykorzystywanymi na komputerze z Windowsem. Git Virtual File System, bo taką nosi nazwę, powstaje aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wykonanie codziennie stosowanych przez programistów poleceń Gita.

Aby przedstawić siłę tworzonego rozwiązania, Microsoft chwali się własnym przykładem – mającym 270 GB repozytorium Windowsa, które składa się z ponad 3,5 miliona plików. Jak twierdzi, bez wykorzystania nowego systemu plików, sklonowanie repozytorium zajmuje ponad 12 godzin, git checkout ponad 2 godziny, zaś wyświetlenie stanu repozytorium poleceniem git status – nawet 10 minut.

GVFS ma drastycznie te czasy skrócić: klonowanie ma potrwać tylko kilka minut, zaś pozostałe dwie przytoczone operacje maksymalnie kilka(dziesiąt) sekund. Co więcej, twórcy gwarantują, że to tylko początek i już wkrótce korzyści będą jeszcze większe. Trzeba przyznać, że zysk czasowy tego rzędu jest imponujący, jednak nie bierze się znikąd i tak zauważalny będzie jedynie w przypadku naprawdę dużych repozytoriów (tego jednak nie ukrywa sam Microsoft).

Działanie GVFS polega na specyficznym zarządzaniu plikami: system udostępnia informację o pełnej zawartości repozytorium, jednak w rzeczywistości pobiera konkretne pliki dopiero w momencie ich pierwszego uruchomienia. Ponieważ wszystko dzieje się na poziomie systemu plików, pozostaje niewidoczne dla środowisk programistycznych i narzędzi do budowania programów, które wykorzystują współpracują z Gitem.

Microsoft twierdzi, że rozwiązanie to zrewolucjonizuje efektywność pracy programistów, którzy, pracując przy dużych projektach, tracą sporo czasu na wykonywanie powolnie działających komend Gita. Co ciekawe, firma udostępnia również część źródeł związanych z GVFS:

Microsoft wyraźnie zaznacza, że projekt pozostaje w fazie rozwojowej i obecnie nie zaleca testować go na własną rękę inaczej, niż z wykorzystaniem maszyn wirtualnych i repozytoriów, które stworzyliśmy celowo na potrzeby testów. Na tę chwilę nie prognozuje się, kiedy prace zostaną ukończone i finalna wersja Git Virtual File System trafi w ręce użytkowników w swojej ostatecznej formie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)