Haktywiści chcą walczyć z cenzurą i lecieć w kosmos

02.01.2012 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas 28. spotkania Chaos Communication Congress — czterodniowej konferencji poświęconej technologii i utopii — hakerzy i haktywiści z całego świata ustalili plan działania na najbliższą przyszłość. Jednym z punktów planu jest… wysłanie astronauty na Księżyc.

Według BBC celem wyprawy poza orbitę jest wyniesienie danych poza zasięg cenzorów. Haktywiści chcą zbudować własną infrastrukturę komunikacyjną — Hackerspace Global Grid. Sieć ma składać się z działających całą dobę stacji naziemnych, które zapewnią śledzenie i łączność z satelitami, oraz małych satelitów mieszczących się w klasach od mini (100-500 kg) do femto (mniejsze niż 100 g) okrążających Ziemię na niższych orbitach. Ma to być bezpośrednia odpowiedź na amerykański akt SOPA, który pozwala na blokowanie stron oskarżonych o piractwo i „szkodliwych”, co łatwo może doprowadzić do nadużyć i cenzury.

Prywatne, amatorskie satelity były już umieszczane na orbicie przez naukowców i hobbystów, ale zazwyczaj nie zostawały tam na długo. Najtańszą metodą wysłania satelity na orbitę jest balon, który w przeciwieństwie do rakiety nie umożliwia umieszczenia obiektu na z góry określonej pozycji. Niestety śledzenie i utrzymanie łączności z satelitami jest bardzo kosztowne, a takie „garażowe” projekty zazwyczaj nie posiadają grubych portfeli. Ratunkiem mogą okazać się domowe stacje śledzące satelity, które zostaną połączone w sieć, ale projekt ma małe szanse na przezwyciężenie trudności technicznych.

Apetyt na podbój kosmosu rośnie. Hakerzy postawili sobie za punkt honoru wysłanie astronauty na Księżyc w ciągu najbliższych 23 lat. Zresztą CCC to bardzo ciekawa konferencja nie tylko dla aktywnie zwalczających cenzurę i członków Partii Piratów, ale również dla wynalazców, programistów i wszystkich chcących pchnąć technologię do przodu w kreatywny sposób. Na tegorocznym spotkaniu można było zarówno posłuchać o metodach obchodzenia SOPA, jak i o maszynie tkającej materiał we wzory ułożone na podstawie sekwencji DNA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)