Haktywiści chcą walczyć z cenzurą i lecieć w kosmos

Podczas 28. spotkania Chaos Communication Congress — czterodniowej konferencji poświęconej technologii i utopii — hakerzy i haktywiści z całego świata ustalili plan działania na najbliższą przyszłość. Jednym z punktów planu jest… wysłanie astronauty na Księżyc.

02.01.2012 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według BBC celem wyprawy poza orbitę jest wyniesienie danych poza zasięg cenzorów. Haktywiści chcą zbudować własną infrastrukturę komunikacyjną — Hackerspace Global Grid. Sieć ma składać się z działających całą dobę stacji naziemnych, które zapewnią śledzenie i łączność z satelitami, oraz małych satelitów mieszczących się w klasach od mini (100-500 kg) do femto (mniejsze niż 100 g) okrążających Ziemię na niższych orbitach. Ma to być bezpośrednia odpowiedź na amerykański akt SOPA, który pozwala na blokowanie stron oskarżonych o piractwo i „szkodliwych”, co łatwo może doprowadzić do nadużyć i cenzury.

Prywatne, amatorskie satelity były już umieszczane na orbicie przez naukowców i hobbystów, ale zazwyczaj nie zostawały tam na długo. Najtańszą metodą wysłania satelity na orbitę jest balon, który w przeciwieństwie do rakiety nie umożliwia umieszczenia obiektu na z góry określonej pozycji. Niestety śledzenie i utrzymanie łączności z satelitami jest bardzo kosztowne, a takie „garażowe” projekty zazwyczaj nie posiadają grubych portfeli. Ratunkiem mogą okazać się domowe stacje śledzące satelity, które zostaną połączone w sieć, ale projekt ma małe szanse na przezwyciężenie trudności technicznych.

Apetyt na podbój kosmosu rośnie. Hakerzy postawili sobie za punkt honoru wysłanie astronauty na Księżyc w ciągu najbliższych 23 lat. Zresztą CCC to bardzo ciekawa konferencja nie tylko dla aktywnie zwalczających cenzurę i członków Partii Piratów, ale również dla wynalazców, programistów i wszystkich chcących pchnąć technologię do przodu w kreatywny sposób. Na tegorocznym spotkaniu można było zarówno posłuchać o metodach obchodzenia SOPA, jak i o maszynie tkającej materiał we wzory ułożone na podstawie sekwencji DNA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (19)