HandBrake 1.0.0 – najlepszy transkoder wideo po 13 latach osiągnął dojrzałość

HandBrake 1.0.0 – najlepszy transkoder wideo po 13 latach osiągnął dojrzałość

HandBrake 1.0.0 – najlepszy transkoder wideo po 13 latach osiągnął dojrzałość
27.12.2016 10:53, aktualizacja: 28.12.2016 11:50

HandBrake to bardzo ważny program. Można powiedzieć, że jedenz flagowych programów Open Source. Gdy AMD wzięło się zademonstrowanie wydajności swoich nowych procesorów z rdzeniami Zen,to właśnie HandBrake posłużył jako jeden z benchmarków – inic dziwnego, bo po niego bardzo chętnie sięgamy, gdy trzeba zająćsię transkodowaniem wideo. Teraz, po ponad 13 latach pracydeweloperów, możecie już sięgnąć po oficjalną wersję1.0.0 tego świetnego, skromnie numerowanego narzędzia.

Lista zmian jest długa – i nic dziwnego, bo i skok spory,poprzednia wersja nosiła numerek 0.10.5. Tym, co najważniejsze,jest całkowite przerobienie oficjalnych ustawień transkodowania,dodanie nowych ustawień, zarówno takich zapewniających szerokąkompatybilność, jak i sprofilowanych pod różne popularneurządzenia czy formaty webowe. Te stare ustawienia z poprzednichwersji jednak nie zniknęły – znajdziecie je w kategorii Legacy.Sam system ustawień został też przerobiony od podstaw: możnaskorzystać z niego teraz z poziomu linii komend, sama zaśbiblioteka aplikacji doczekała się API, które mogą wykorzystaćtwórcy innych aplikacji.

Nieco odświeżony interfejs HandBrake 1.0.0 dla Windowsa
Nieco odświeżony interfejs HandBrake 1.0.0 dla Windowsa

Sporo nowego w samym silniku wideo. Przede wszystkim ma onzapewniać lepszą synchronizację z dźwiękiem przy przetwarzaniutrudnych plików źródłowych. Dostaliśmy teżtranskodowanie VP9 za pomocą biblioteki libvpx, sprzętowoakcelerowany enkoder H.265/HEVC dla tych, którzy mają najnowszeprocesory Skylake, przejścia kolorów dla rozdzielczości 4K zgodnez rekomendacją BT.2020, zbiór nowych filtrów i rozszerzeniemożliwości starych (miłośnicy retro zwrócą uwagę naNLMeans/Tape i Sprite, przeznaczone dla starych nagrań audio z taśmi klasycznych gier wideo), oraz zaczątek wsparcia dla trybu HDRprzez zewnętrzne biblioteki: dla x264 dostajemy 10 bitów na kanał,a dla x265 10 i 12 bitów na kanał.

Pomniejsze zmiany zaszły w obsłudze audio (dodano obsługęOpusa oraz tryb passthrough dla formatów FLAC, TrueHD i E-AC-3),napisów, interfejsu tekstowego, odświeżono też oczywiście zestawwykorzystywanych bibliotek. Więcej zmian za to zobaczymy w interfejsiegraficznym, szczególnie na Windowsie, gdzie łączy się on jużbezpośrednio z biblioteką libhb, a nie poprzez interfejs tekstowy(w ogóle zniknął on z graficznego instalatora). Można też jużpauzować i wznawiać operacje transkodowania, a ich zastopowaniewygeneruje odtwarzalny do danego momentu plik wynikowy. Warto teżwspomnieć o wygodniejszym konfigurowaniu opcji dźwięku i napisóworaz dodaniu wsparcia dla kodowania dźwięku na bazie jego jakości.

Jako że HandBrake jest programem multiplatformowym, dużeznaczenie odgrywa rozwój jego systemu budowania: tutaj większośćpoprawek dotyczy skryptów wykorzystywanych do budowania wersji naWindowsa i Maka, ale użytkownicy Linuksa też coś dostali –szykuje się wsparcie dla kontenerów flatpak, dzięki czemuHandBrake będzie łatwo dostarczyć na każdą dystrybucję(oficjalnie tworzone są dziś tylko wersje na Ubuntu).

Finalna wersja przynosi też nową dokumentację.Póki co dostępna jest tylko wersja w językuangielskim, ale z czasem pojawiać się mają kolejne.

HandBrake 1.0.0 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, wwersjach na 64-bitowego Windowsai macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)