Homoseksualiści w Rosji bez zegarka z tęczą. Kolorowa tarcza celowo znika z Apple Watcha

Homoseksualiści w Rosji bez zegarka z tęczą. Kolorowa tarcza celowo znika z Apple Watcha

Tęczowa tarcza w zegarku Apple Watch nie jest dostępna w Rosji (depositphotos)
Tęczowa tarcza w zegarku Apple Watch nie jest dostępna w Rosji (depositphotos)
Oskar Ziomek
31.08.2018 16:26, aktualizacja: 31.08.2018 20:47

Homoseksualiści z Rosji, którzy czują potrzebę eksponowania swoich preferencji na przykład za pomocą tęczowych akcesoriów garderoby i korzystający ze smartzegarka Apple Watch, mogą się poczuć zawiedzeni. Jak się okazuje, korzystanie ze specjalnie dla nich przygotowanej, kolorowej tarczy zegarka jest tutaj nieprzypadkowo blokowane.

Jak informuje serwis The Verge, bazując na obserwacjach użytkowników z różnych części świata, stworzona z myślą o homoseksualistach tarcza zegarka z kolorowymi, tęczowymi paskami w tle jest celowo ukrywana na liście, po tym jak zegarek zostanie sparowany z iPhonem na terenie Rosji. Dowody udało się zdobyć analizując kod aplikacji, w której znaleziono fragmenty wskazujące na odmienne działanie programu tarczy, zależne właśnie od lokalizacji podłączonego smartfona.

Apple Watch z paskiem i tarczą zegarka stworzonymi z myślą o homoseksualistach. Źródło: Neowin.
Apple Watch z paskiem i tarczą zegarka stworzonymi z myślą o homoseksualistach. Źródło: Neowin.

Okazuje się, że przeszkodą do swobodnego korzystania z kolorowej tarczy Apple Watcha jest rosyjskie prawo. Zgłaszanie kolejnych błędów pomocy technicznej Apple oraz rozpoczynanie nowych dyskusji (przynajmniej związanych z domniemanym technicznym błędem w oprogramowaniu) nie przyniesie więc zamierzonego skutku. Konsekwencje rosyjskich ograniczeń widać nie tylko w kontekście oprogramowania smartzegarka Apple. Stosunkowo od niedawna Apple oferuje bowiem także tęczową opaskę do zegarka, której również nie można kupić w Rosji. Powód jest jednak prosty, a jest nim obowiązujący w Rosji zakaz eksponowania tęczowej flagi uznawanej za symbol społeczności LGBT.

Z tego miejsca warto zwrócić uwagę, iż tęczowa tarcza oraz oryginalna opaska dla Apple Watcha stały się dostępne stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zaprezentowano je w czerwcu bieżącego roku, akcentując znaczenie społeczności LGBT. Jedną z osób, które się z nią utożsamiają jest sam Tim Cook, prezes Apple, który nie ukrywa informacji o swojej orientacji seksualnej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (325)