HP dodaje telemetrię do gładzików w latopach – jak ją wyłączyć?

HP dodaje telemetrię do gładzików w latopach – jak ją wyłączyć?
Oskar Ziomek

27.11.2017 17:20

HP zaktualizowało niedawno sterowniki płytek dotykowych w swoich laptopach, instalując przy tym automatycznie w tle oprogramowanie HP Touchpoint Manager. Jak się okazuje, dodaje ono do systemu nową usługę zbierającą dane o sposobie użytkowania zwaną HP Touchpoint Analytics Client. Z raportów użytkowników wynika, że po raz pierwszy zauważono to już 15 listopada, a w niektórych przypadkach funkcja zainstalowana została także wtedy, gdy na komputerze nie pojawiło się oprogramowanie HP Touchpoint Manager.

Po aktualizacji użytkownicy są jednak niezadowoleni nie tylko z powodu telemetrii, ale także wyraźnie wolniejszego działania komputerów. Nowo zainstalowane oprogramowanie zdaje się także używać nierozsądnie dużej ilości pamięci operacyjnej. O szczegółach można przeczytać w wątku na forum HP oraz na reddicie. Na szczęście są metody, przy pomocy których nowego oprogramowania można się pozbyć.

Co można zrobić?

Jeśli zbieranie danych nam nie odpowiada, telemetrię można wyłączyć i w zależności od sytuacji istnieją na to dwa sposoby. Pierwsza zakłada, że wystarczające okaże się wyłączenie samej usługi. Aby to zrobić, w systemie Windows 10 należy skorzystać z lupy na pasku zadań i odszukać Usługi. Po zatwierdzeniu klawiszem Enter, na ekranie wyświetlona zostanie lista wszystkich usług systemowych.

Na liście trzeba teraz odszukać HP Touchpoint Analytics Client, a następnie dwukrotnie na nim kliknąć. W pierwszej zakładce nowego okna znajdziemy na tym etapie Tryb uruchamiania. Z rozwijanej listy należy wybrać opcję Wyłączony i zatwierdzić zmiany. Na końcu pozostaje jeszcze skorzystanie z przycisku Zatrzymaj usługę w lewej części okna – nad opisem usługi, obok ich listy.

Obraz

Na tym etapie nie będą już automatycznie zbierane dane o sposobie użytkowania, ale mogą one nie rozwiązać ewentualnych kłopotów ze spowolnionym działaniem komputerów. Tutaj pomocne może się okazać całkowite odinstalowanie HP Touchpoint Managera, choćby w typowy w Windowsie 10 sposób, z poziomu listy Programy i funkcje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)