HTC otwiera nowy front na wojnie patentowej

08.09.2011 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna na patenty trwa w najlepsze. HTC wystosował kolejne oskarżenia przeciwko firmie Apple, ta zaś rozpoczęła walkę z Samsungiem w Japonii.

Dotychczas to HTC był skutecznie atakowany za naruszenie patentów przez prawników firmy Apple. Teraz tajwański producent wytoczył własne działa przeciwko konkurentowi. Oskarża twórcę iPhone’a przed amerykańską Komisją Handlu Międzynarodowego (USITC) o naruszenie w sumie 9 patentów. 4 z patentów należały wcześniej do Motoroli, którą niedawno kupił Google. Pozostałe były wcześniej w posiadaniu takich firm jak Palm czy Openwave Systems, a obecnie również są własnością firmy z Mountain View. Google postanowił jednak wspaniałomyślnie odstąpić HTC część z zakupionych patentów i w ten sposób dostarczył twórcy smartfonów amunicji do starcia z Apple’em.

Wygląda to trochę tak jak gdyby Google nie chciał brudzić sobie rąk walką w sądzie, nie przeszkadza mu jednak wykorzystywać do tego producentów urządzeń z Androidem. Jak to się ma do deklaracji firmy w sprawie fair play? Na początku sierpnia Google oskarżył Apple’a, Microsoft i Oracle’a o niesportowe zagrywki na rynku urządzeń i systemów mobilnych. Poszło właśnie o wykupowanie patentów i „nieczystą” walkę z konkurencją z ich wykorzystaniem. Czy Google, który wyraźnie pomaga „swoim” producentom takim jak HTC, ma prawo do oskarżania konkurentów?

Z takimi problemami nie boryka się najwyraźniej firma Apple, która bezpardonowo zwalcza przeciwników na rynku mobilnym. Ostatnio jej głównym celem stał się Samsung. Jak donosi agencja Reuters, firma z Cupertino oskarżyła właśnie konkurenta o naruszenie patentów dotyczących iPhone’a i iPada w Japonii. Apple domaga się 100 mln jenów (1,3 mln dolarów) rekompensaty za poniesione szkody. Pierwsze posiedzenie zaplanowane jest na następną środę. Samsung przegrał już sprawy wytoczone przez firmę Apple między innymi w Niemczech i Australii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)