Huawei poradzi sobie bez Google Play. Ma sklep i system Hongmeng

Hongmeng - tak ma się nazywać system operacyjny firmy Huawei
Hongmeng - tak ma się nazywać system operacyjny firmy Huawei

20.05.2019 16:12, aktual.: 20.05.2019 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huawei stoi na rozdrożu. Donald Trump dopiął swego i odciął go od sklepu Google Play. Huawei ma jednak "Plan B" na każdą okazję.

Huawei od 2012 roku pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla smartfonów i komputerów osobistych, który miałby zastąpić Windowsa i Androida na jego sprzęcie. Ostatnio firma przypomniała o tym w marcu, pokazując, że polityka amerykańsko-chińska jej nie zrujnuje. Na fali informacji o zakończeniu umowy z Google Play wypłynęła informacja o nazwie systemu - "Hóngméng".

Hongmeng to krewniak Androida

Huawei nie rozwija swojego systemu od podstaw. Bazą Hongmeng jest otwartoźródłowa platforma - licencje open source nie znają granic geograficznych. Z pewnością chodzi tu o Android Open Source Project, do którego Huawei także ma swój wkład. Oto pełna treść oświadczenia firmy Huawei w sprawie końca umowy z Alphabetem:

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie. Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.

Możemy przypuszczać, że bazą systemu będzie system Android, budowany ze źródeł projektu, a na nim zostanie zainstalowana nakładka EMUI. Z punktu widzenia użytkownika zmieni się więc niewiele, jeśli nie liczyć utrudnionego dostępu do aplikacji Google'a. Większość z nich można zastąpić innymi, tak naprawdę stracimy tylko świetne mapy.

Huawei i tak ma własny sklep

Jeśli chodzi o brak Google Play na smartfonach firmy Huawei, producent także jest przygotowany - po prostu ma własny sklep z aplikacjami, dostępny na smartfonach Huawei i Honor. Huawei App Gallery działa od roku, początkowo był dostępny wyłącznie na Huawei P20 Pro.

Obecnie w Huawei App Gallery można znaleźć sporo aplikacji, ale nie jest tak bogata, jak Google Play. Jednak jeśli smartfony Huawei i Honor będą dalej podbijać świat w takim tempie, programiści zaczną publikować swoje aplikacje także w Huawei App Gallery.

Bez płatności Google Play także da się obejść. Na smartzegarkach Huawei działa zwykle podobny system Alipay, można więc wprowadzić go i na smartfony.

Hóngméng czyli Pierwotny Świat

Hóngméng to nazwa naturalnej witalności, chaotycznego ducha, który istniał przed otwarciem nieba i ziemi albo pierwotnego świata. Można przetłumaczyć tę nazwę jako "pierwotny", "wstępny", może jako "początek". To sugeruje, że to nazwa kodowa projektu, a nie nazwa rynkowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (221)