Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym na smartfony i komputery

Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym na smartfony i komputery

Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym na smartfony i komputery
30.04.2018 15:16, aktualizacja: 30.04.2018 16:27

Rynek smartfonów został zdominowany przez dwa systemy operacyjne – Androida i iOS-a. Nie oznacza to jednak, że alternatywnych systemów nie ma. Chociażby Samsung ma w ofercie smartfony z Tizen OS. Okazuje się, że Huawei także tworzy własne oprogramowanie.

Chiński producent ma pracować nad własnym systemem operacyjnym, który może być alternatywą dla Androida. Według serwisu South China Morning Post, który powołuje się na cztery osoby znające plany Huaweia, firma ma rozwijać własne oprogramowanie już od 6 lat.

Rozwój własnego systemu operacyjnego niekoniecznie musi oznaczać chęć konkurowania z Androidem. Huawei może bowiem tworzyć oprogramowanie w razie dalszych problemów w USA w związku z podejrzeniami o dostarczanie sprzętu i oprogramowania na Bliski Wschód. Firma ZTE naruszyła sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone, co spotkało się z reakcją ze strony Amerykanów. Producent musiał zapłacić karę finansową, a co gorsza, został pozbawiony możliwości współpracy z amerykańskimi firmami. Nie może więc korzystać z usług mobilnych Google (GMS) oraz procesorów Qualcomma.

Projekt systemu operacyjnego w Huaweiu został rozpoczęty właśnie po wszczęciu śledztwa przez USA w 2012 roku. Ma on być częścią planu, który przygotuje firmę na najgorsze scenariusze. Według jednego ze źródeł South China Morning Post, chiński producent ma pracować także nad systemem skierowanym na tablety i komputery.

Huawei nie wydał jeszcze systemu operacyjnego, ponieważ ma on być gorszy od Androida, a dodatkowo brakuje mu aplikacji firm trzecich. Warto zauważyć, że w przypadku procesorów, Huawei już teraz korzysta z własnych układów Kirin. Ewentualne zablokowanie możliwości współpracy z Qualcommem nie byłoby aż tak odczuwalne. Prawdziwym problemem może więc być zablokowanie dostępu do produktów Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)