Huawei sprzedaje laptopy z Linuxem. Wybrał śliczną dystrybucję Deepin

Huawei sprzedaje laptopy z Linuxem. Wybrał śliczną dystrybucję Deepin
Huawei sprzedaje laptopy z Linuxem. Wybrał śliczną dystrybucję Deepin

13.09.2019 11:32, aktual.: 16.09.2019 15:24

Huawei sprzedaje laptopy z Linuxem. Trzy modele Matebooków są dostępne z zainstalowaną dystrybucją Deepin, znaną ze ślicznego pulpitu. To efekt polityki handlowej USA i zakazu sprzedaży komponentów i oprogramowania firmie Huawei.

Huawei bez Windowsa?

Po wpisaniu Huawei na czarną listę handlową jest spore ryzyko, że producent straci dostęp nie tylko do Google Play, ale też do systemu Windows. Nie oznacza to jednak, że Huawei musi wycofać się z rynku komputerów osobistych. Dlatego w sklepach w Chinach pojawiły się modele Matebook 13, Matebook 14 i Matebook XL Pro z zainstalowanym Linuxem.

Ponadto Huawei zmienił ceny laptopów. Matebook 13 i 14 kosztują o 300 juanów mniej w wersji z Linuxem. Matebook X Pro z Linuxem zaś kosztuje 700 juanów więcej niż standardowy Matebook X Pro 2019. Jedyną różnicą w sprzęcie jest klawisz „Start” zamiast klawisza „Windows”.

Chiński Linux na chiński rynek

Laptopy Huawei z Linuxem są dostępne na chińskim rynku i z chińską dystrybucją. Deepin to jedna z przyjaźniejszych dystrybucji Linuxa, bazująca na Debianie, rozwijana od 2004 roku. System został wyposażony w autorskie programy, sklep z aplikacjami, a od 2013 ma własny pulpit Deepin. Ponadto dystrybucja od niedawna zapewnia możliwość synchronizacji ustawień z chmurą, łącznie z danymi logowania WiFi.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Deepina przetestowaliśmy dla was na początku 2018 roku. Wciąż ma jedno z ładniejszych i wygodniejszych środowisk graficznych, z jakimi pracowałam. Co ciekawe, pulpit Deepin jest dostępny także w Fedorze 30.

Na decyzji Huawei może skorzystać cały linuxowy ekosystem. Dopasowanie Deepina do laptopów Matebook będzie wymagało przygotowania porządnych sterowników do takich komponentów jak czytnik linii papilarnych. Tworząc sterowniki, Huawei może przyczynić się do rozwoju Linuxa na desktopie. Huawei dodaje swoje poprawki do jądra systemu od kilku miesięcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (289)