Hybrydowy dysk o pojemności 4 TB od WD może zastąpić SSD?

Hybrydowy dysk o pojemności 4 TB od WD może zastąpić SSD?

Hybrydowy dysk o pojemności 4 TB od WD może zastąpić SSD?
Redakcja
08.01.2015 14:30

Choć targi CES pokazują, że producenci dysków SSD mają przed sobą świetlaną przyszłość, tradycyjne rozwiązania są cały czas w użytku. Firma Western Digital zdaje sobie sprawę z tego, że duże grono odbiorców nad niesamowitą wydajność przekłada po prostu pojemność nośnika. Podczas konferencji Storage Visions zaprezentowała kolejny dysk hybrydowy, który jest jednak bardzo szybki.

Obecnie w sytuacji wyboru nośnika do komputera stajemy obecnie przed poważnym dylematem: czy wolimy wydać mniej i kupić pojemny dysk talerzowy, czy może jednak lepiej przeznaczyć nierzadko znacznie większą kwotę na znacznie mniejszy dysk SSD. W czystych słowach działanie takie wydaje się kompletnie nierozważne i bezsensowne, ale każdy, kto miał okazję pracować na systemie i programach umieszczonych na dyskach półprzewodnikowych wie, że to zupełnie inny komfort pracy i wybór wcale nie jest taki łatwy. Nasz dylemat może rozwiązać dysk hybrydowy, czyli taki, który zawiera zarówno części mechaniczne (talerze) jak i szybką pamięć flash.

350129873546930113

Rozwiązania takie pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, ale trudno było nazwać je czymś naprawdę udanym – oczywiście niektóre obszary dysku, które znajdowały się na pamięci SSD były szybsze, ale i tak nie można było mówić o demonach szybkości. Wiele wskazuje na to, że WD postanowiło rozwiązań ten problem, pokazując tym samym jego przyczynę. Najnowszy 3,5-calowy dysk hybrydowy tej firmy ma aż 4 TB pojemności, ale o jego wydajności świadczyć ma 128 GB wbudowanej pamięci SSD. To znacznie więcej niż w produktach tego typu stosowanych do tej pory (do około 8 GB). Dodatkową zmianą jest przejście na interfejs SATA Express (wykorzystuje on PCI Express 2.0 2x) w celu zapewnienia odpowiedniej przepustowości. Póki co wiadomo, że wykorzystano kontroler firmy JMicron i z tym jest pewien problem – choć komunikacja z komputerem jest szybka, to wewnętrzne transfery i tak są ograniczane przez interfejs SATA 6 Gbps. Oznacza to, że pamięć półprzewodnikowa może notować maksymalne transfery na poziomie 550 MB/s.

Według testów WD taki dysk hybrydowy wyposażony nawet w jedynie 64 GB pamięci SSD jest w stanie osiągnąć w teście PCMark8 około 4460 punktów – to wyniki znacznie lepsze niż te osiągane przez SSHD produkowane do tej pory (około 3500 punktów), zbliżające się do poziomu typowych SSD o pojemności 256 GB. Pytanie pozostaje, czy używanie interfejsu SATA Express ma jeszcze w ogóle jakikolwiek sens. Jest on oczywiście na znacznie szybszy niż „zwykły” SATA, ale i tak nie pozwala na to samo, co natywny PCI Express. Nowy dysk WD trafi do sklepów najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku. Cena jak na razie nie jest znana.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)