IBM tworzy innowacyjną wyszukiwarkę zdjęć i wideo

IBM tworzy innowacyjną wyszukiwarkę zdjęć i wideo

Wojciech Cybulski
18.09.2009 11:19, aktualizacja: 21.09.2009 17:20

Firma IBM wspólnie z Unią Europejską pracuje nad wyszukiwarką obrazów i wideo, która docelowo ma stanowić alternatywę dla podobnych narzędzi oferowanych przez Google, Bing czy Yahoo. Jednak SAPIR pod względem sposobu działania różni się znacznie od istniejących już na rynku wyszukiwarek. O ile bowiem Google czy Yahoo indeksują obrazki poprzez analizę słów kluczowych i powiązanej z nim strony, SAPIR skupia się na analizie treści samego obrazka.

Projekt SAPIR to nie tylko wyszukiwarka oparta o tekstowe zapytania. Docelowo ma to być autonomiczna sieć P2P, w której użytkownicy mogą zadawać pytania wysyłając obrazki. Będą one gromadzone i katalogowane zwiększając bazę i „wiedzę” wyszukiwarki. Gdy na przykład spodoba nam się w sklepie konkretny model ekspresu do kawy, będziemy mogli go sfotografować i poprosić wyszukiwarkę o znalezienie najtańszej w Internecie oferty dotyczącą tego konkretnego produktu, podobnie zrobimy, gdy przyjdzie nam znaleźć informacje o jakimkolwiek obiekcie, którego nazwy nie znamy.

SAPIR ma budować swoją bazę na podstawie materiałów nadsyłanych przez Internautów – im dłużej będzie działać, tym będzie coraz doskonalszy. Jednym z wielu praktycznych zastosowań systemu mogą być przydatne dla turystów informacje dostępne po wykonaniu przez nich fotografii okolicy. Tak naprawdę możliwości tworzonej wyszukiwarki są ogromne i tylko od pomysłowości jej twórców będzie zależało, gdzie znajdzie ona zastosowanie. SAPIR w wersji tekstowej już działa i dość trafnie wyszukuje treści m.in. z serwisu Flickr.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)