IBM Watson studiuje medycynę

Foto: IBM Research Zurich
Foto: IBM Research Zurich

15.10.2013 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IBM Watson, który w 2011 roku wygrał teleturniej Va banque (Jeopardy!), pokazał światu do czego zdolna jest sztuczna inteligencja i stał się symbolem zwycięstwa firmy IBM. Jednak prawdziwa szansa na wykorzystanie mocy i „zdolności” superkomputera z pożytkiem dla społeczeństwa dopiero nadchodzi.

Stany Zjednoczone borykają się z wieloma problemami, w tym z niedoborem lekarzy. Prognozy mówią, że za 7 lat będzie brakowało nawet 45 tysięcy lekarzy specjalizujących się w podstawowej opiece zdrowotnej. Czy można zastąpić ich jednym superkomputerem? IBM ma nadzieję, że tak, i już od roku daje Watsonowi do czytania podręczniki medyczne. Wiedzę teoretyczną maszyna ma konfrontować z dokumentacją medyczną (której parsowanie nie należy do najprostszych zadań) i na tej podstawie ma nauczyć się diagnozować schorzenia.

Foto: IBM Research Zurich
Foto: IBM Research Zurich

Na razie Watson ma za sobą praktyki w szpitalu onkologicznym Memorial Sloan–Kettering w Nowym Jorku, gdzie sprawdził się jako specjalista w dziedzinie raka płuc i ubezpieczeń. Kolejnym etapem jest 3-letni program wspierania diagnostyki w Cleveland Clinic — jednym z najlepiej ocenianych w Stanach Zjednoczonych szpitali — gdzie Watson wcieli się w rolę cyfrowego asystenta w gabinecie i będzie konfrontował spostrzeżenia lekarza z historią chorób pacjenta. Na razie adept radzi sobie dobrze i lekarze chwalą go za spostrzeganie detali, które sami mogliby przegapić, oraz błyskawiczne przeszukiwanie kartotek pacjentów.

  • WatsonPaths — prezentacja rozwiązania problemu
  • WatsonPaths — analiza scenariusza
[1/2] WatsonPaths — prezentacja rozwiązania problemu

Dla firmy IBM diagnoza medyczna to kolejny problem opierający się na przetwarzaniu danych. Ograniczeniem tu nie są możliwości Watsona, ale dyscyplina pracujących z nim osób, co skutkuje niekompletnymi danymi w historii choroby, pełnym niuansów językiem, oraz infrastruktura środowiska, które wciąż skutecznie opiera się cyfryzacji. Jeśli jednak projekt odniesie sukces i Watson skutecznie nauczy się łączyć fakty i wyniki badań aby konstruować na ich podstawie teorie i wyciągać wnioski. Zdaniem Mike'a Barboraka, inżyniera języków naturalnych w IBM, jest to krok w kierunku lepszego zrozumienia jak działa świat i konstruowania inteligentniejszych maszyn.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)