Ile MeeGo zostało w Tizenie?

Ile MeeGo zostało w Tizenie?

11.01.2012 13:10

Targi Consumer Electronics Show dały Intelowi okazję do znalezienia się w świetle jupiterów. Przy tej okazji warto przypomnieć projekt Tizen, w który Intel zaangażował się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z zapowiedziami z początkiem 2012 roku uwidoczniły się pierwsze efekty prac nad systemem.

Tizen, efekt pracy z kodem MeeGo Linux Foundation, LiMo Foundation, Intela i Samsunga, to otwarty system obsługujący najnowsze standardy, między innymi HTML5. Oprogramowanie ma trafić do urządzeń przenośnych (smartfony, tablety, netbooki) telewizorów i sprzętu samochodowego.

Zgodnie z zapowiedziami otwarte zostało repozytorium kodu oraz udostępnione zostało SDK i dokumentacja. Na razie wszystko jest w wersji bardzo eksperymentalnej, ale już można próbować określić na ile Tizen jest podobny do MeeGo i Limo. Wiemy już, że Qt używane przez MeeGo do tworzenia interfejsów użytkownika zostało zastąpione przez Enlightenment Foundation Libraries (EFL), używane między innymi przy pisaniu aplikacji dla Bada. Przy okazji na kilku serwisach ukazały się zrzuty ekranu systemu wykonane z SDK.

Zrzuty udostępnione przez Sammobile, na ktorych widać nazwę przeglądarki umieszczonej w Tizen sugerują, że pierwszy telefon z Tizen zostanie wyprodukowany przez Samsunga. Byłoby to logiczne posunięcie, gdyż Samsung — jeden z partnerów w projekcie Tizen — jest znany z tego, że nie ogranicza się w liczbie systemów dla swoich urządzeń i sprawdza różne opcje. Analitycy sugerują, że Samsung może zaprezentować pierwszy telefon z Tizenem nawet w lutym tego roku na Mobile World Congress. Jednak prawdopodobnie Samsung tylko testuje Tizen na telefonach, które jeszcze jakiś czas będą trafiały na rynek z Androidem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)