Instalacja Ubuntu przebiegnie szybciej dzięki osiągnięciom Facebooka

Instalacja Ubuntu przebiegnie szybciej dzięki osiągnięciom Facebooka

Instalacja Ubuntu przebiegnie szybciej dzięki osiągnięciom Facebooka
Oskar Ziomek
12.03.2018 19:59, aktualizacja: 12.03.2018 20:14

Użytkownicy decydujący się na instalację Ubuntu już wkrótce mogą doświadczyć szybszego instalowania się tego systemu operacyjnego. Wszystko za sprawą planów zastosowania nowego algorytmu kompresji plików zstd, którego autorem jest zespół programistów z Facebooka. O planowanych zmianach przeczytać można w ogłoszeniu opublikowanym przez Juliana Andresa Klode'a z Canonical.

Twórcy zwracają uwagę, iż rozmiar paczki instalacyjnej co prawda nieco się zwiększy (o około 6%), jednak mimo to liczyć można na instalację szybszą w większości przypadków o 10, a przy zastosowaniu pakietu eatmydata nawet o 40%. Algorytm przedstawiany jest jako dużo lepszy od xz oraz gzip.

Szybkość dekompresji w porównaniu z innymi algorytmami. Źródło: github.com/facebook/zstd
Szybkość dekompresji w porównaniu z innymi algorytmami. Źródło: github.com/facebook/zstd

O szczegółach działania algorytmu zstd przeczytać można w repozytorium na GitHubie. Oferuje on wysoką prędkość podczas dekompresowania przy zachowaniu stosunkowo wysokiego stopnia kompresji. Widać to choćby przy porównaniu z algorytmem zlib: stopień kompresji dla zstd jest wyższy o ponad jedną dziesiątą przy wzroście prędkości dekompresji z 400 do aż 1110 MB/s.

Atutem jest również możliwość skorzystania z 19 poziomów kompresji oraz umiejętność uczenia się w przypadku kompresowania niewielkich rozmiarów plików. Zastosowanie nowego algorytmu kompresji jako domyślnego miałoby wejść w życie wraz z Ubuntu 18.10. Tak przygotowane paczki będą dostępne również w przypadku Ubuntu 18.04 LTS, które w stabilnym wydaniu pojawi się pod koniec przyszłego miesiąca.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)