Intel Core i3 Comet Lake jak Core i7 Skylake: Cztery rdzenie i osiem wątków

Intel Core i3 Comet Lake jak Core i7 Skylake: Cztery rdzenie i osiem wątków

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
12.10.2019 15:49

Na Intelu można wieszać psy, że od 2015 roku w segmencie konsumenckich desktopów używa tej samej mikroarchitektury – Skylake. Z drugiej strony niebiescy sukcesywnie zwiększają liczbę rdzeni. Topowy model 6. generacji miał ich cztery, podczas gdy generacja 10. zadebiutuje z dziesięcioma rdzeniami. Jak się okazuje, skorzystają też tańsze jednostki.

W bazie SiSoftware pojawił się wpis dotyczący procesora Intel Core i3–10100, czyli–jak wynika z oznaczenia–jednego z tańszych Comet Lake. Układ ten ma taktowanie 3,6 GHz, 4x 256 KB pamięci L2, 6 MB współdzielonej L3 i aż osiem wątków.

Jak pamiętacie, czipy serii Core i3 przez lata pozostawały ledwie dwurdzeniowe. Zmieniło się to w generacji 8., w której scedowano na nie konfigurację wcześniejszych Core i5, a te drugie stały się sześciordzeniowe. Tyle że w obydwu przypadkach bez aktywnej wielowątkowości.

Osiem wątków oznacza najprawdopodobniej cztery rdzenie i Hyper-Threading, a to z kolei sugeruje, że w istocie rzeczy każdy Comet Lake może mieć tę technologię.

W takim wypadku Core i5 miałby konfigurację 6C/12T, Core i7 – 8C/16T, Core i9 zaś – 10C/20T. Jak widać, brak większych zmian w obrębie mikroarchitektury wcale nie musi oznaczać stagnacji w poszczególnych przedziałach cenowych. Odnaleziony w SiSoftware Core i3-10100, pomijając 2 MB L3 mniej i brak turbo, odpowiada specyfikacji Core i7-6700, flagowca z 2015 roku.

Jasne, że jest to efekt konkurencji ze strony AMD i Zen 2, ale statystycznego klienta geneza nieszczególnie obchodzi. Klient chce kupić jak najlepszy sprzęt w jak najniższej cenie i wygląda na to, że stosunek wydajności do ceny wkrótce znów widocznie wzrośnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)