Intel DG1: Dedykowana grafika niebieskich żyje. Została uruchomiona w laboratorium

Wszystko zgodnie z planem, fot. Shutterstock.com
Wszystko zgodnie z planem, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak

26.10.2019 21:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel konsekwentnie twierdzi, że w 2020 roku pokaże pierwsze od dłuższego czasu dedykowane karty graficzne – Xe. Jakby na potwierdzenie tej obietnicy, dyrektor generalny firmy, Bob Swan, ogłosił uruchomienie w warunkach laboratoryjnych pierwszego prototypu, DG1.

– To ważny kamień milowy – powiedział Bob Swan, podsumowując osiągnięcie. Na temat samej karty wiemy jednak niewiele. Właściwie tylko tyle, że udało się ją uruchomić i wyświetlić obraz, a także to, że została wyprodukowana w procesie litograficznym klasy 10 nm. Tym samym co procesory Ice Lake, a także niektóre z najnowszych FPGA niebieskich.

Główny przekaz pozostaje niezmienny: karta pojawi się na rynku konsumenckim gdzieś w 2020 roku i otrzyma nazwę handlową Intel Xe.

Ze wcześniejszych komunikatów szefa Intela wiemy natomiast, że zastosowana architektura ma cechować się dużą skalowalnością. Niebiescy chcą zacząć od układu klasy średniej, przeznaczonego dla graczy, ale równolegle planują zarówno wydajniejsze konsumenckie konstrukcje, jak i akceleratory obliczeń dla centrów danych.

Jak wielokrotnie sugerował prowadzący projekt inżynier Raja Koduri, Xe będzie całą rodziną procesorów graficznych o spektrum zastosowań porównywalnym z GeForce'em, Qudro i Teslą czy Radeonami RX, Pro oraz Instinct. Trzymamy za słowo, bo konkurencji nigdy za wiele.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)