Intel ma już dyski na PCI Express 4.0, ale nie ma do nich procesora ani chipsetu

Intel ma już dyski na PCI Express 4.0, ale nie ma do nich procesora ani chipsetu

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
05.01.2020 16:07, aktualizacja: 05.01.2020 20:11

Zachodni dziennikarze dokonali intrygującego odkrycia, które pokazuje w jaki sposób mogą krzyżować się mapy wydawnicze różnych produktów Intela. Okazuje się, że producent już od pewnego czasu dysponuje nośnikami na PCI Express 4.0, ale z jakiegoś powodu ich nie wydaje. Z jakiego? Zapewne dlatego, że nie oferuje platformy mogącej z nich w pełni skorzystać.

Sprawa dotyczy dysków Optane z beztranzystorowymi pamięciami 3D XPoint drugiej generacji, które są zarazem pierwszą generacją tych modułów tworzoną bez wsparcia ze strony Microna.

Intel zapowiadał nowe dyski Optane, Alder Stream, już parę miesięcy temu, ale bez wdawania się w szczegóły techniczne. Tymczasem jeden z inżynierów biorących udział w projekcie, Frank Ober, wyznał na Twitterze, że nowość rzeczywiście wspiera PCIe Gen 4. Mimo wszystko przekaz medialny został mocno ograniczony i właściwie nie wiemy co dalej. Poza tym, że nośniki kiedyś w końcu się pojawią i będą ponoć szybsze od obecnych.

I oto na scenę wkracza serwis Tom's Hardware, który powołując się na rozmaite źródła branżowe, twierdzi, że Optane drugiej generacji są już od dłuższego czasu gotowe. Intel rzekomo rozsyła je po partnerach i zaprzyjaźnionych programistach. Nathan Kirsch, dziennikarz Legit Reviews, jakby na dowód tych słów, publikuje w międzyczasie zdjęcie nośnika z zamkniętej prezentacji.Niemniej dysk nie może zostać wydany, gdyż Intel nie ma do niego platformyNo właśnie, dysk to jedno, drugie – platforma potrafiąca zrobić z niego użytek. A Intel platformy z PCIe 4.0 nie ma i według aktualnych informacji długo mieć nie będzie. FPGA Stratix 10 można w tym przypadku pominąć.

Pierwsze układy z Gen 4, Ice Lake 2. generacji oraz Tiger Lake, mają pojawić się nie wcześniej niż w drugiej połowie 2020 roku, i to tylko w urządzeniach mobilnych. Posiadacze desktopów muszą w tym celu poczekać do roku 2021 na czipy Rocket Lake, a znając dotychczasowe problemy firmy, nigdzie nie jest powiedziane, że obejdzie się bez dodatkowych opóźnień.

Intel Optane 2. generacji, fot. Legit Reviews (Nathan Kirsch)
Intel Optane 2. generacji, fot. Legit Reviews (Nathan Kirsch)

Dzisiaj natomiast procesory i chipsety zgodne z PCI Express 4.0 posiada jedynie AMD. Mowa oczywiście o architekturze Zen 2. Tom's Hardware zauważa, że ewentualna premiera Optane 2 w tej chwili mogłaby przypadkiem napędzić konkurencję i patrząc z marketingowego punktu widzenia, po prostu trzeba ją wstrzymywać. Cóż, taka wersja wydarzeń brzmi całkiem rozsądnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)