Intel Performance Maximizer, czyli automatyczne podkręcanie (nie) dla każdego

Intel Performance Maximizer, czyli automatyczne podkręcanie (nie) dla każdego

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
21.06.2019 06:00

Po kilku tygodniach od zapowiedzi, Intel wreszcie udostępnił Performance Maximizer, czyli narzędzie do automatycznego podkręcania procesorów. Wprawdzie program jest darmowy, ale i tak skorzystają z niego tylko nieliczni. Powód? Zaskakująco wąska lista kompatybilności.

Intel Performance Maximizer obsługuje wyłącznie procesory Coffee Lake-R, a więc Core 9. generacji, z odblokowanym mnożnikiem. Są to: Core i9-9900K, Core i7-9700K oraz Core i5-9600K, jak również ich warianty pozbawione zintegrowanej grafiki, oznaczone dodatkowo literką "F". Łącznie zaledwie sześć układów. A na tym nie koniec, bo trzeba jeszcze mieć płytę główną z chipsetem Z390.

Na dodatek program jest niezwykle restrykcyjny w kwestii ustawień. Zadziała tylko wtedy, gdy: wszystkie rdzenie i HT, jeśli dostępne, pozostają aktywne, Turbo Boost 2.0, Enhanced SpeedStep i Watchdog Timer Driver są włączone, a tryb bootowania to UEFI Mode.

Obraz

Jakby tego było mało, dla Core i9-9900K(F) i pozostałych układów z jakiegoś powodu przygotowano osobne kompilacje. Sprawdziłem, odmiany te nie zadziałają wymiennie.

Ostatecznie można liczyć na darmowy wzrost rzędu od 200 do 500 MHz, w zależności od modelu procesora i oczywiście jakości konkretnego czipu. Zawsze to jakaś alternatywa dla osób, które kupiły odblokowany procesor Core 9. generacji, a nie chcą własnym sumptem pobawić się w OC.

Z ciekawostek – Performance Maximizer za 20 dol. pozwala do każdego z ww. procesorów dokupić rozszerzoną gwarancję, obejmującą uszkodzenia powstałe wskutek podkręcania.

Narzędzie Intel Performance Maximizer znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)