Intel przedstawia nowe procesory Braswell, tanie Celerony i Pentiumy

Intel przedstawia nowe procesory Braswell, tanie Celerony i Pentiumy

Intel przedstawia nowe procesory Braswell, tanie Celerony i Pentiumy
Redakcja
01.04.2015 12:58

Nieco po cichu i z zaskoczenia Intel wprowadził na rynek nowe procesory. Układy z serii Braswell to nowe Celerony i Pentiumy, które zastąpią serię Bay Trail. Procesory znajdą zastosowanie w tanich komputerach, zarówno przenośnych jak i stacjonarnych. Ich wydajność nie jest najwyższa, ale nie tu powinniśmy doszukiwać się największych zalet tych układów.

Najnowsze układy SoC zostały wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym. To znaczący skok w porównaniu do 22 nm, w jakich tworzono poprzednią serię. W efekcie udało się dostarczyć na rynek procesory taktowane wyżej, niż do tej pory przy zachowaniu niewielkiego użycia energii. Nowe modele korzystają z 1 lub 2 modułów CPU, zintegrowanego układu graficznego, kontrolera pamięci wspierającego DDR3L-1600, interfejsów wejścia/wyjścia, a także układów logiki. W zależności od modelu Intel wyposażył je w 2 lub 4 rdzenie i 1 lub 2 MB pamięci L2.

Obraz

Żaden z procesorów nie wspiera Hyper-Threadingu, nie brakuje natomiast obsługi instrukcji SSE4, a także Intel 64 i wsparcia dla wirtualizacji. Procesory oferują również obsługę Intel Burst Performance – rozwiązania bardzo podobnego do Turbo Boost, ale przeznaczonego właśnie dla układów dla niewielkich urządzeń, gdzie moc może być zwiększana tylko na bardzo krótki czas. Choć więc Braswelle wydają się jednostkami jedynie do podstawowych zadań, będą mogły być wykorzystywane np. do uruchamiania maszyn wirtualnych. Zadowoleni powinni być również fani mobilnej rozrywki, bo im wydajność zapewni 16 jednostek wykonawczych w zintegrowanym GPU. Najprawdopodobniej w niektórych przypadkach będziemy mogli liczyć na chłodzenie pasywne: TDP najsłabszego Celerona N3000 to tylko 4 W, w przypadku innych modeli, w tym najszybszego Pentiuma N3700 wskaźnik wynosi 6 W. Ceny procesorów są podobne do tych znanych z serii Bay Trail: od 107 do 161 dolarów. Nowe SoC znajdą zastosowanie w przypadku niewielkich komputerów z systemem Windows, a zapewne również Chromebookach, które coraz agresywniej atakują rynek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)