Intel Springhill. Pierwszy chip na potrzeby sztucznej inteligencji

Intel Springhill. Pierwszy chip na potrzeby sztucznej inteligencji

Intel z chipami Springhill Nervana (fot. Intel)
Intel z chipami Springhill Nervana (fot. Intel)
21.08.2019 02:04, aktualizacja: 21.08.2019 02:23

Intel zaprezentował i podzielił się nowymi informacjami na temat swojego pierwszego układu, który jest dedykowany specjalnie do zastosowań bazujących na sztucznej inteligencji. Nie zadomowi się w domach czy stacjach roboczych małych firm, ale został stworzony na potrzeby wielkich centrów obliczeniowych.

Obraz

Firma z Santa Clara (a właściwie jej Izraelski oddział z Haify) pokazała chip, który bazuje na technologii stosowanej w linii Ice Lake i jest wykonany w procesie technologicznym 10 nm. Jego nazwa to zawarta w tytule Springhill, ale jest też znany jako Nervana NNP-I.

Chipy Intela do AI rodem z Izraela

Jako że Ice Lake jest rodziną procesorów całkiem wydajnych i niepotrzebujących wiele energii do zasilania, to i Springhill powinien móc radzić sobie z dużym obciążeniem przy nie tak dużym poborze prądu. Chipy mają pomagać w obliczeniach procesorom z linii Xeon.

Jak podaje Reuters, układ jest owocem współpracy z tamtejszymi firmami. Intel zainwestował w izraelskie start-upy, które zajmują się tematyką sztucznej inteligencji. Wśród nich można znaleźć między innymi Habana Labs i NeuroBlade.

Obraz

Naveen Rao, który jest dyrektorem generalnym grupy produktów sztucznej inteligencji w Intel Corporation, powiedział:[quote]„Aby poradzić sobie z sytuacją w przyszłości, kiedy sztuczna inteligencja będzie wszechobecna, trzeba rozwiązać problem z ogromną ilością danych i upewnić się, że różne organizacje mają dostęp do tego, czego potrzebują, aby efektywnie wykorzystywać i przetwarzać dane w miejscu, gdzie są gromadzone. Takie komputery wymagają przyspieszenia dla złożonego oprogramowania sztucznej inteligencji.”[/quote]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)