Internet przyśpiesza na całym świecie

Internet przyśpiesza na całym świecie

Marcin Paterek
10.08.2012 17:11

Z raportu przygotowanego przez Akamai wynika, że internet we wszystkich krajach świata zauważalnie przyśpiesza — średnio do poziomu 2,6 Mbps, niemal o jedną trzecią wyższego niż rok temu. Co ciekawe, Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Europie!

W tym roku średnia prędkość naszych łączy osiągnęła poziom 5 Mbps, co jest wynikiem o 39% lepszym niż rok temu i pozwoliło na zajęcie pierwszego miejsca pod względem rozwoju (ex aequo z Finlandią). Do czołówki jednak wciąż nam nieco brakuje — statystycznie najlepsza jest Holandia (8,8 Mbps). Jeśli chodzi o średnią najlepszych łączy, sytuacja jest dość podobna: Polska rozwija się najszybciej (wzrost o 58% do poziomu 22 Mbps), ale prym wiedzie Rumunia (38,8 Mbps, wzrost o 19%). Niestety, internet szerokopasmowy to dla nas wciąż luksus — na przepustowość co najmniej 10 Mbps pozwolić może sobie zaledwie 7% Polaków. Znacznie lepiej wygląda sytuacja łączy powyżej 4 Mbps — te znajdują się u 44% badanych.

Ciekawie rysuje się też sytuacja na rynku internetu mobilnego. W pierwszym kwartale 2012 r. średnia prędkość u najszybszego operatora w Polsce (raport nie podaje nazw firm) wyniosła 3615 kbps, a szczytowa zatrzymała się na poziomie 17929 kbps. Podobne wyniki osiągnęły m.in. Irlandia, Wielka Brytania i Włochy. Średnia ilość danych wynosi ok. 2 GB miesięcznie dla każdego mobilnego użytkownika na całym świecie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)