Internet szerokopasmowy dla wszystkich w 2013 roku

Internet szerokopasmowy dla wszystkich w 2013 roku

Marcin Paterek
24.09.2012 14:53, aktualizacja: 24.09.2012 15:09

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce wspomóc samorządy w budowaniu infrastruktury, która według planów w 2013 r. ma zagwarantować wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce dostęp do internetu szerokopasmowego. Małgorzata Olszewska z MAC podkreśla jednak, że kluczową rolę w tym procesie odgrywają firmy telekomunikacyjne. Bez nich będzie bardzo trudno. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy nami a przedsiębiorcami — twierdzi.

By zdążyć na czas, ministerstwo zachęca nie tylko do rozbudowy istniejącej sieci, ale również wykorzystania dróg alternatywnych: internetu bezprzewodowego i satelitarnego. Wątpliwości samorządów pomogą rozwiać wysyłani z MAC doradcy, którzy mają ruszyć do pracy jeszcze tej jesieni. Wszystko po to, by do przyszłego roku wypełnić zobowiązania wymienione w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Wynika z niej, że do 2020 r. wszyscy mamy mieć dostęp do łączy o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych nawet do 100 Mb/s.

Realizację tych celów ma wesprzeć Narodowy Plan Szerokopasmowy, który obecnie znajduje się na etapie konsultacji społecznych i powinien zostać przyjęty przez rząd na początku przyszłego roku. Ponadto MAC rozważa przyznanie dodatkowych pieniędzy na Program Rozwój Polski Wschodniej i budowę tzw. „ostatniej mili” — odcinków, które trafiają do każdego domu. Program budowy sieci regionalnych jest unikalny. Żaden inny kraj takiego projektu nie realizował. Jesteśmy pierwsi w Europie, ale to oznacza też, że jest to niesamowite wyzwanie — wyjaśnia Małgorzata Olszewska.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)