iOS 5 już dostępny do pobrania

iOS 5 już dostępny do pobrania

Wojciech Kowasz
12.10.2011 19:06, aktualizacja: 13.10.2011 01:27

Apple udostępnił publicznie nową wersję systemu mobilnego iOS 5 dla smartfonów iPhone, tabletów iPad oraz odtwarzaczy iPod touch.

iOS 5, jak zachwala producent, to ponad 200 nowości i usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji systemu wykorzystywanego na wszystkich przenośnych urządzeniach Apple. Wśród najbardziej wyczekiwanych zmian bez wątpienia znajdowało się centrum powiadomień, które zbiera wszystkie informacje oraz zdarzenia i prezentuje je na jednym ekranie dostępnym w dowolnym miejscu systemu po przeciągnięciu palcem z góry na dół ekranu. Drugą równie pożądaną nowością jest możliwość synchronizacji iPhone'a, iPada czy iPoda touch z iTunes bez konieczności podłączania kabla — przez Wi-Fi. Również po zakupie nowego urządzenia z iOS 5 będziemy mogli je skonfigurować bez pośrednictwa komputera. W przyszłości bez kabla obejdziemy się także podczas aktualizacji oprogramowania iOS do wersji nowszych niż 5.0.

iMessage oferuje możliwość wysyłania bezpłatnych, szyfrowanych wiadomości na kształt SMSów czy MMSów nie tylko pomiędzy iPhone'ami, ale także pomiędzy iPadami i iPodami touch. Usługa dostępna jest przez Wi-Fi oraz 3G, a historia rozmowy widoczna jest natychmiast na każdym posiadanym urządzeniu. Safari wzbogaciło się nareszcie o wygodne przeglądanie w kartach znane z innych przeglądarek, a także o specjalny tryb czytania i funkcję zachowania artykułu na później. Newsstand to z kolei nowa sekcja w App Store, która zbiera w jednym miejscu wszystkie magazyny, czasopisma i gazety oraz umożliwia ich subskrypcję w ten sposób, że nowe wydania pobierane są na bieżąco w tle — na przykład w nocy. Niewątpliwie jedną z flagowych nowości w iOS 5, co może brzmieć nieco śmiesznie, jest też... lista zadań, której od zawsze brakowało w systemie Apple. Po latach wreszcie została dodana do systemu i oprócz standardowych funkcji (w tym synchronizacji np. z Exchange czy iCloud) oferuje też coś nietypowego: powiadomienia bazujące na lokalizacji („przypomnij mi, gdy dojadę do domu” zamiast ustawiania konkretnej godziny powiadomienia).

Kilka nowości pojawiło się też w aplikacji do e-maili. Złośliwie można by powiedzieć, że najbardziej spektakularną jest... pogrubienie, kursywa i podkreślenie dostępne podczas edycji :-) Oprócz tego dodano możliwość flagowania wiadomości i oznaczania ich jako (nie)przeczytane. Można też usuwać e-maile na serwerze Exchange w trybie offline. Poza tym system iOS 5 jest mocno zintegrowany z Twitterem i wyposażony został w obsługę nowych gestów pomocnych przy pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Posiada też bardziej rozbudowane opcje edycji zdjęć wykonanych wbudowaną kamerą. Interesująca jest też możliwość bezprzewodowego strumieniowania zawartości ekranu iPada 2 i iPhone'a 4S bezpośrednio na telewizor z urządzeniem Apple TV.

iOS 5 może zainstalować każdy posiadacz urządzeń iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 oraz iPod touch trzeciej i czwartej generacji. Aby dokonać aktualizacji, należy podłączyć urządzenie do komputera i skorzystać ze stosownej opcji w aplikacji iTunes. iOS 5 będzie też standardowo instalowany na iPhone'ach 4S, gdy będą dostępne — już w piątek w Stanach Zjednoczonych, w Polsce niestety dopiero w grudniu.

Aktualizacja, 12.10.2011, 22:00

Pobieranie aktualizacji z serwerów Apple to droga przez mękę i powrót może nie do czasów modemów, ale nie dużo późniejszych... Nawet jeśli już komuś uda się pobrać plik o rozmiarze ponad 700 MB z nowym iOS 5, to i tak dopiero połowa sukcesu. Proces aktualizacji wymaga wielokrotnego połączenia z serwerami w celu autoryzacji systemu, a serwery te są obecnie tak przeciążone, że obsługują średnio połowę wywołań. Oznacza to, że aktualizacja najprawdopodobniej nie uda się. Ponieważ proces ten nie jest najlepiej przygotowany ze strony Apple i może zakończyć się nawet chwilowym unieruchomieniem urządzenia (gdy aktualizacja zostanie przerwana błędem na dalszym etapie), zalecamy wstrzemięźliwość przynajmniej do czasu, gdy sytuacja nieco się uspokoi — być może gdy druga strona naszego globu pójdzie spać...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)