iPhone 11 Pro złapany na gorącym uczynku. Nieproszony zbiera informacje o położeniu

iPhone 11 Pro złapany na gorącym uczynku. Nieproszony zbiera informacje o położeniu

iPhone 11 Pro złapany na gorącym uczynku. Nieproszony zbiera informacje o położeniu
iPhone 11 Pro złapany na gorącym uczynku. Nieproszony zbiera informacje o położeniu
04.12.2019 12:38, aktualizacja: 11.12.2019 14:52

iPhone 11 Pro został przyłapany na gorącym uczynku. Nawet gdy wszystkie usługi systemowe i aplikacje nie mają dostępu do lokalizacji urządzenia, smartfon nadal jej szuka.

Zachowanie systemu iOS opisał Brian Kerbs. Specjalista podzielił się spostrzeżeniem z firmą Apple, która twierdzi, że to celowe zachowanie systemu iOS.

Apple łamie własną politykę prywatności?

Jest to podejrzane, a przede wszystkim sprzeczne z polityką prywatności firmy Apple. Zasady mówią, że jeśli usługi lokalizacji iPhone'a są włączone, okresowo do Apple będą wysyłane anonimowe i zaszyfrowane informacje o nadajnikach GSM i sieciach WiFi w pobliżu. Na podstawie tych danych Apple buduje bazę nadajników i hotspotów.

W tej samej sekcji znajduje się informacja, że usługi lokalizacji można wyłączyć całkowicie w ustawieniach prywatności (Ustawienia → Prywatność → Usługi Lokalizacji) albo wyłączając pojedyncze usługi w ustawieniach usług systemowych. Logicznie myśląc, można uznać, że wyłączenie wszystkich pojedynczych usług jest tożsame z wyłączeniem lokalizacji w ogóle. No to nie jest. Nawet jeśli wyłączone zostaną wszystkie pojedyncze usługi, lokalizacja wciąż jest wyszukiwana, a informacje o nadajnikach wysyłane do Apple.

Brian Kerbs znalazł tę wadę w systemie iOS 13.2.3, którego używa na iPhonie 11 Pro. Na razie nie ma potwierdzenia, że tak samo zachowują się inne nowe iPhone'y. Na pewno nie robi tego iPhone 8 z tą samą wersją iOS-a.

iphone11pro usingGPSwhenTurnedOff

To nie jest błąd, problem nie istnieje

Kerbs kontaktował się z firmą Apple 13 listopada, odpowiedź dostał w pierwszych dniach grudnia i natychmiast opublikował swój opis sytuacji. Apple nie widzi problemu i twierdzi, że nowy iPhone 11 Pro zachowuje się zgodnie z przewidywaniami. Programista z Apple'a wyjaśnił, że niektóre usługi systemowe nie mają indywidualnego przełącznika w ustawieniach i jedynym sposobem, by je wyłączyć, jest wyłączenie usług lokalizacji w ogóle. Dlatego przestawienie wszystkich indywidualnych ustawień nie jest tożsame ze zmianą ustawienia globalnego.

Apple nie widzi tu też powodu do obaw o bezpieczeństwo. Kerbs wysłał kolejną serię pytań do firmy, ale jeszcze nie dostał odpowiedzi.

Póki Apple nie znajdzie sposobu na wyłączenie funkcji monitorowania położenia w iPhonie 11 Pro, warto, abyś sprawy wziął w swoje ręce i zainstalował na swoim iPhonie dobrego antywirusa ze skuteczną funkcją VPN

Na razie wygląda na to, że w systemie działa usługa monitorująca położenie, której nie da się wyłączyć indywidualnie, mimo że Apple obiecywał nam granularne ustawienia prywatności i szacunek dla naszych danych. Na razie nie możemy powiedzieć, że to zła wola Apple'a. Brian Kerbs przypuszcza, że usługa może być powiązana z jakąś nowością, na przykład z wprowadzeniem standardu WiFi 6.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)