iPhone. Amerykańscy konsumenci domagają się 0,5 mld dol. za celowe postarzanie sprzętu

Strona głównaiPhone. Amerykańscy konsumenci domagają się 0,5 mld dol. za celowe postarzanie sprzętu
03.03.2020 07:31
iPhone. Amerykańscy konsumenci domagają się 0,5 mld dol. za celowe postarzanie sprzętu

Apple zapłaci konsumentom do 0,5 mld dol. w ramach ugody, w związku z pozwem zbiorowym amerykańskich użytkowników iPhone'a za celowe postarzanie tych smartfonów poprzez ograniczenie wydajności procesora nakładane w oprogramowaniu układowym.

bEJGpfbF

Sprawa dotyczy głośnej afery z 2017 r., kiedy to wyszło na jaw, że Apple programowo ogranicza w starszych iPhone'ach częstotliwość zegara taktującego. Na spółkę z Cupertino wylała się wówczas fala krytyki. Jak argumentował producent, podjęte działania miały na celu niedopuszczenie do samoistnego wyłączania się urządzeń w sytuacji, gdy wyeksploatowana bateria musi zmagać się z wysokim obciążeniem lub niską temperaturą.

Krytycy jednak takiego wyjaśnienia nie zaakceptowali, zarzucając Apple'owi, że intencjonalnie postarza iPhone'y, aby wymusić zakup najnowszego modelu.

Proponowana ugoda, wydana w piątek, wzywa firmę Apple do zapłacenia konsumentom 25 dol. za każdego spowolnionego iPhone'a. Przy czym łączna kwota wypłaconych rekompensat ma być nie mniejsza niż 310 mln dol. Niemniej z tym akurat nie powinno być problemu, gdyż postulat obejmuje nie tylko obecnych, ale także byłych właścicieli. Warunkiem jest posiadanie smartfonu przed 21 grudnia 2017 r.

bEJGpfbH

Lista feralnych modeli przedstawia się z kolei następująco: iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus lub SE z systemem iOS 12.2.1 lub nowszym, a także iPhone 7 lub 7 Plus z systemem iOS 11.2 lub nowszym.

– Ugoda zapewnia znaczną ulgę klientom Apple'a i, w przyszłości, pomoże upewnić się, że klienci będą szczegółowo informowani o skutkach, gdy zostaną poproszeni o aktualizację swoich produktów – komentuje Joseph Cotchett, prawnik powodów, cytowany przez CNET.

Jak wynika ze źródeł, Apple odmawia komentarza. Sprawę prowadzi zaś sędzia Edward Davila w amerykańskim sądzie rejonowym dla okręgu północnego Kalifornii.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJGpfcD