iPhone z iOS 7 odblokowany w kilka godzin dzięki urządzeniu za 200 dolarów

Źródło: dailymail.co.uk
Źródło: dailymail.co.uk

04.04.2016 15:14

W ostatnim czasie pisaliśmy o niewątpliwym sukcesie FBI, jakim było odszyfrowanie iPhone’a jednego z zamachowców z San Bernardino bez udziału Apple. Wielotygodniowa kampania zakończyła się zatem sromotną porażką samego producenta, jak i dużej części branży IT, która wyraziła dla niego poparcie. Okazuje się jednak, że przy sprzyjających warunkach iPhone’a można odblokować w zaledwie kilka godzin za pomocą ogólnodostępnego urządzenia.

Tak przynajmniej twierdzi brytyjski Daily Mail. Redaktorzy nabyli bowiem dostępne także na eBayu urządzenie o enigmatycznej nazwie IP Box. Dzięki niemu w ciągu zaledwie kilku godzin udało się uzyskać pełen dostęp do iPhone'a 5c (taki sam model posiadał zamachowiec), jednak z systemem iOS w wersji 7, nie 9, zainstalowanej na urządzeniu, które rozszyfrować miało FBI. Jest to oczywiście niezwykle istotne, jednak sam sprzedawca twierdzi, że w przygotowaniu są IP Boxy, które odblokują także nowsze wersje mobilnego systemu Apple’a.

Źródło: dailymail.co.uk
Źródło: dailymail.co.uk

Artykuł Daily Mail trzeba jednak traktować z dystansem: krzykliwy nagłówek wskazujący na rzekomą nieudolność FBI jest całkowicie nieadekwatny w związku z faktem, że redakcji udało się odblokować znacznie starszą wersję oprogramowania. Nie sposób także do końca wierzyć obietnicom sprzedawcy o rychłej premierze urządzenia, które odblokuje także iOS-a 9. Przyznaje on zresztą, że IP Boxa importuje z Hongkongu i z początku odnosił się do jego skuteczności ze sceptycyzmem. Faktem jest jednak, że iPhone 5c z iOS-em 7 udało się odblokować, choć przy założeniu, że użytkownik korzysta właśnie z czterocyfrowego kodu.

Wyzwaniem nie jest oczywiście wytypowanie poprawnego PIN-u: możliwości jest „zaledwie” 10 tysięcy. Problem stanowi ograniczenie liczby prób. Niestety, Daily Mail nie wyjaśnia w jaki sposób IP Box obchodzi blokadę i może swobodnie przeprowadzać na iPhonie standardowy atak brute force. Sprawdzenie jednej czterocyfrowej kombinacji zajmuje IP Boxowi 6 sekund, nietrudno zatem obliczyć, że maksymalnie na odblokowanie iOS-a 7 potrzebne będzie niecałe 17 godzin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)