IRC i XMPP to przeżytki. Komunikator Dropboksa dostępny razem ze źródłami

IRC i XMPP to przeżytki. Komunikator Dropboksa dostępny razem ze źródłami

IRC i XMPP to przeżytki. Komunikator Dropboksa dostępny razem ze źródłami
28.09.2015 09:50, aktualizacja: 28.09.2015 13:32

Podczas tegorocznej imprezy Dropbox Hack Week stało się coś wyjątkowego. Zespół, który tworzył komunikator Zulip, kupiony w ubiegłym roku przez Dropboksa, znów zasiadł przy jednym stole i przygotował projekt do otwarcia kodu źródłowego. Dzięki ich pracy każdy może teraz nie tylko skorzystać z klienta Zulipa, ale też zajrzeć do kodu i uruchomić własny serwer.

Zulip to komunikator bardzo specyficzny, kierowany przede wszystkim do zespołów programistów. Przede wszystkim nie jest to komunikator bazujący na wiadomościach, a raczej na rozmowach, z których każda ma określony temat. Ponadto komunikator ma możliwość zbierania powiadomień dotyczących określonych tematów, jak błąd, dokumentacja czy interfejs, dzięki czemu można śledzić istotne dla projektu informacje bez czytania pobocznych dyskusji.

Obraz

Na liście możliwości Zulipa, poza oczywistymi rzeczami, jak emotikony, szyfrowanie czy UTF, znalazło się kolorowanie składni dla wielu języków programowania, skryptowych i znaczników, rozbudowane API, skróty klawiaturowe, możliwość udostępniania obrazków i wiele innych ciekawostek, które mogą się przydać przy pracy. Na uwagę zasługuje także możliwość edytowania już wysłanych wiadomości i doskonała wyszukiwarka. Komunikator można ponadto zintegrować z wieloma usługami, od Asany po Zendesk. Ważne wiadomości można oznaczyć gwiazdką, by o niej nie zapomnieć.

Źródła Zulipa znajdują się na GitHubie i zostały objęte licencją Apache. Utrzymaniem projektu zajmie się Recurse Center po odpowiednim przeszkoleniu – na razie tajniki architektury i działania Zulipa znane są tylko jego twórcom i garstce pracowników Dropboksa.

Aby skorzystać z Zulipa zespół najpierw musi uruchomić w swojej sieci serwer według instrukcji na stronie projektu. Proces ten został na razie opracowany dla Ubuntu 14.04 i próby uruchomienia serwera Zulipa na innych systemach mogą wymagać większej „gimnastyki”. Autorzy projektu polecają uruchamianie go na maszynie z minimum 2 GB RAM-u.

Po uruchomieniu serwera użytkownicy mogą łączyć się z nim za pomocą klientów dla Windowsa, OS X, Androida i iOS. Niebawem zostanie uruchomione także repozytorium PPA dla Ubuntu i spokrewnionych z nim dystrybucji.

Zulip zapowiada się bardzo atrakcyjnie i jest ciekawą alternatywą dla wykorzystywanych obecnie w branży komunikatorów. W wielu środowiskach wciąż korzysta się z takich „przeżytków” jak różne komunikatory typowo korporacyjne (GroupWise Messenger), odmiany XMPP, a także z IRC-a, o którym „zwykli” użytkownicy zdążyli już zupełnie zapomnieć albo nigdy nie mieli okazji z niego skorzystać. Większość z nich przez lata w ogóle się nie zmieniła i bazuje na tej samej, starej specyfikacji, nieprzystającej do potrzeb i aspiracji dzisiejszych użytkowników.

Zulip ma szansę zająć miejsce przy wielu projektach i usprawnić pracę programistów bez względu na to, czy są rozsiani po całym świecie, czy tylko po jednym pokoju. Ogromną zaletą Zulipa jest to, że użytkownicy, w założeniu mający sporą wiedzę programistyczną, mogą sami komunikator modyfikować, rozwijać i naprawiać, a także dzielić się rozwiązaniami z innymi, jeśli będą mieli taką ochotę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)