ISOC Polska: rząd wprowadza opinię publiczną w błąd; Dziś debata na temat ACTA

ISOC Polska: rząd wprowadza opinię publiczną w błąd; Dziś debata na temat ACTA

Redakcja
06.02.2012 12:56

Burzliwe opinie przed debatą, która ma się dzisiaj odbyć w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaproszenia na spotkanie rozsyłano... w piątek po 17.

Niewątpliwie najmocniejszym punktem w dyskusji na temat ACTA stało się oświadczenie stowarzyszenia ISOC Polska na temat jawności procesu konsultacyjnego ACTA. W ostatnich dniach minister Zdrojewski oraz niektórzy posłowie koalicji rządzącej wielokrotnie zapewniali, że zarzuty o brak jawności procesu negocjacyjnego ACTA są nieprawdziwe a krytyka procesu konsultacji społecznych bezpodstawna. Ponadto w wypowiedziach dla mediów pojawiły się też zapewnienia, że odbyły się konsultacje z organizacjami pozarządowymi, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie otrzymało żadnych uwag sugerujących kontrowersyjność tej umowy. - piszą autorzy oświadczenia. Według ISOC Polska przez cały czas od 2009 roku można było jedynie opierać się o przecieki takich serwisów jak WikiLeaks.

O ujawnienie informacji na temat ACTA stowarzyszenie prosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 24 listopada 2009, co spotkało się z odmową na początku 2010 roku. Podobny wniosek w imieniu Fundacji Nowoczesna Polska został złożony w Sekretariacie Generalnym Unii Europejskiej 27 listopada 2009 roku i ponownie spotkało się to z odmową już 14 grudnia tego samego roku.

11 maja 2010 roku MKiDN odmówiło w odpowiedzi na interpelację udostępnienia dokumentów negocjacyjnych posłom poprzedniej kadencji. 18 maja 2011 roku na spotkaniu Premiera z przedstawicielami organizacji pozarządowych i blogerami podniesiony zostaje temat jawności prac nad ACTA. Problem zostaje ponownie podniesiony na podobnym spotkaniu, które odbyło się 7 lipca ubiegłego roku. 20 września Piotr Waglowski napisał list do Prezydenta, zwracając uwagę na niejawny sposób opracowywania umowy. 25 listopada 2011 roku Rada Ministrów przyjmuje uchwałę zezwalającą na podpisanie ACTA. 16 grudnia Rada Unii Europejskiej przyjmuje porozumienie w sprawie ACTA, dzień później informacja o tym pojawia się na 43 stronie komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa. 18 stycznia opublikowana zostaje po raz pierwszy przetłumaczona wersja ACTA. 23 stycznia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wystosowuje opinię o nie podpisywanie ACTA, które jednak ma miejsce 3 dni później w Japonii. Po tym w skutek licznych protestów, które odbywały się zarówno w Internecie jak i na ulicach wielu miast Donald Tusk zaczął łagodzić swoje zdanie na temat ratyfikacji ACTA. Ostatecznie wstrzymując przesłanie spornego dokumentu do Sejmu oraz zapowiadając otwarte debaty społeczne.

Wiele emocji wśród zaproszonych na dzisiejszą debatę wzbudził sposób w jaki zostali zaproszeni niektórzy przedstawiciele blogosfery oraz organizacji pozarządowych. Zaproszenia na spotkanie były rozsyłane od godziny 17 aż do nawet 23. Reakcja była do przewidzenia, część z zaproszonych odmówiła udziału w debacie z względów czasowych. Zaproszeni nie mieliby czasu na porządne przygotowanie się do debaty. Inni stwierdzili, że nie chcą uczestniczyć w spektaklu medialnym i liczyli nie na jednorazowe spotkanie, a na szereg konsultacji. O ile odmowa związana z czasem jest dla mnie zrozumiała o tyle rezygnacja z chęci publicznego wypowiedzenia postulatów, wytknięcia błędów rządu czy zapytania o sprawy jakie znalazły się w oświadczeniu ISOC Polska sprawia, że osobiście mam mieszane odczucia. Część osób i fundacji marnuje — niestety — dobrą szansę do wypunktowania na forum publicznym działań poszczególnych ministrów.

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli 134 organizacji oraz wielu przedstawicieli blogosfery. Szczegóły spotkania, w tym agenda zostały zaprezentowane w niedzielę po południu. Internauci mogli się wczoraj zarejestrować na stronie Ministerstwa, aby móc w nim wziąć udział. Ponadto każdy będzie mógł zadać pytanie poprzez Twittera. Wystarczy pytanie oznaczyć hashtagiem #debataACTA. Moderatorzy prowadzący spotkanie będą odczytywać wybrane pytania. Pytania są również zbierane na sławnym już profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Facebooku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)