Jadąc na wakacje uważaj na nawigację: zdalny atak może zmienić wyznaczoną trasę

Jadąc na wakacje uważaj na nawigację: zdalny atak może zmienić wyznaczoną trasę

Atakujący mogą zdalnie zmienić trasę wyznaczoną w nawigacji (depositphotos)
Atakujący mogą zdalnie zmienić trasę wyznaczoną w nawigacji (depositphotos)
Oskar Ziomek
16.07.2018 12:21, aktualizacja: 16.07.2018 14:34

Wakacyjną podróż samochodem z roku na rok coraz trudniej wyobrazić sobie bez nawigacji pomocnej w nowych miejscach i na skomplikowanych rozjazdach. Część użytkowników decyduje się wykorzystywać do tego smartfony, inni polegają na niezależnych urządzeniach, jeszcze inni korzystają z map wbudowanych w systemy infotainment w samochodach. Okazuje się jednak, że wszystkie te urządzenia są podatne na atak, który pozwala zdalnie zmieniać trasę, sprytnie nakazując kierowcy korzystać z drogi, którą wyznaczą dla niego atakujący.

Na problem zwraca uwagę serwis Bleeping Computer. Badania przeprowadzone zostały przez osoby związane z kilkoma uczelniami, ale pod okiem ekspertów z Microsoft Research, zaś wyniki są dostępne dla każdego. W ramach eksperymentu udało się opracować metodę pozwalającą zdalnie zmieniać wyznaczoną drogę w nawigacjach samochodowych w taki sposób, by po pierwsze kierowca tego nie zauważył, a po drugie (i co w kontekście ataku najważniejsze) – by rzeczywiście zjawił się na nowej trasie, w konsekwencji trafiając do lokalizacji wyznaczonej przez atakujących.

Zmiana trasy nawigacji, źródło: publikacja z badaniami.
Zmiana trasy nawigacji, źródło: publikacja z badaniami.

By metoda była skuteczna, skorzystać trzeba ze specjalnego nadajnika. Ten może zostać najpierw łatwo przymocowany do samochodu ofiary, ale nie jest to jedyna możliwość. Alternatywnie może również znajdować się na innym samochodzie będącym w promieniu 50 metrów od samochodu ofiary. Taka odległość wystarczy, by przy pomocy jednego z dwóch algorytmów, w większości przypadków w mniej niż minutę, zmienić drogę w nawigacji i zmusić kierowcę do wybrania innej trasy.

Badania nie są wyłącznie teoretyczne. System został już przetestowany na drogach i choć próbka jest niewielka, okazuje się, że skuteczność wynosi 95%. Podczas testów 38 na 40 biorących udział w eksperymencie kierowców wybierało dokładnie tę trasę, którą wskazali atakujący, nie orientując się, w którym momencie doszło do przejęcia i przeprogramowania mapy. I choć samo w sobie nie stanowi to wielkiego zagrożenia poza niemiłą niespodzianką pod postacią dojechania w niewłaściwie miejsce, to może stanowić narzędzie pomocne w innego typu atakach – w końcu możliwość zwabienia kierowcy w konkretne miejsce w mieście może być pokusą choćby dla złodziei.

Niezbędne urządzenie i dwa podejścia do ataku, źródło: publikacja z badaniami.
Niezbędne urządzenie i dwa podejścia do ataku, źródło: publikacja z badaniami.

Na razie nie wiadomo, czy podobne metody są stosowane na szerszą skalę. Celem badaczy było natomiast zwrócenie uwagi twórców oprogramowania i sprzętu na to, jak prosty do przeprowadzenia jest podobny atak. W przyszłości dobrze by więc było stworzyć dodatkowe zabezpieczenia, odporne na nadajniki wykorzystane w tym teście. Koniec końców warto uświadomić sobie, że w praktyce wszystkie wykorzystywane dziś urządzenia elektroniczne można w jakimś stopniu oszukać, wykorzystując to na korzyść atakującego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)