Jak długo trwa nauka programowania w języku Java?

Jak długo trwa nauka programowania w języku Java?

Jak długo trwa nauka programowania w języku Java?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.02.2018 14:13, aktualizacja: 18.09.2023 14:55

Ile czasu zajmuje nauczenie się Javy? Czy Javy można nauczyć się w rok? Czy 6 miesięcy wystarczy, aby zacząć programować w Javie? To pytania, które bardzo często padają z ust osób rozpoczynających przygodę z nauką programowania. Nic dziwnego, że użytkownicy chcą dowiedzieć się, po jakim czasie będą gotowi na podjęcie pierwszej pracy na juniorskim stanowisku. Oczywiście na te pytania nie da się udzielić jednoznacznych odpowiedzi, gdyż proces uczenia się będzie inny dla każdego użytkownika. Zespół CodeGym, internetowej platformy do nauki języka Java, jest ekspertem w tej dziedzinie i postara się wyjaśnić, jak uczyć się Javy w sposób najbardziej efektywny, co w rezultacie pozwoli skrócić do minimum czas potrzebny na naukę tego języka.

Co to znaczy "umieć Javę"

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, warto wyjaśnić, co tak naprawdę oznacza pojęcie "znać Javę". Najtrafniejszym, choć dość ogólnym stwierdzeniem mogłoby być to, że znaczy to "umieć rozwiązać problem za pomocą Javy". Problemem tym może być np. małe zadanie techniczne takie jak napisanie prostego programu, przeczytanie i zrozumienie kodu lub debugowanie. Może to być również większe przedsięwzięcie - np. stworzenie projektu wystarczająco dobrego dla określonej firmy X. Wszystko sprowadza się zatem do znajomości kodu, który zrobiłby to, czego potrzebuje użytkownik. 

Oczywiście te problemy będą zmieniać się z czasem. Po zdobyciu pierwszej pracy konieczny będzie zawodowy rozwój na różnych stanowiskach (od Juniora do Seniora). Po pierwszym zadaniu kodowania następuje drugie itd.

Człowiek uczy się całe życie

Warto również pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak "granica nauki" Javy. Oznacza to, że tego języka można uczyć się tak naprawdę do końca swojego życia. Dlaczego? Wynika to z faktu, że Java ciągle ewoluuje - tym samym zmienia się zakres języka. Nie powinien to być jednak powód do paniki ani tym bardziej argument do przerwania nauki programowania (lub w ogóle jej nie rozpoczynania!). Po opanowaniu pewnej części materiału dalsza nauka Javy nie stanowi już większego problemu, wręcz przeciwnie - jest miłą przygodą, którą można porównać do eksplorowania nowych miejsc podczas podróży. Ile czasu zajmuje zatem opanowanie materiału uznawanego za konieczne "minimum"? Z reguły jest to możliwe w czasie od 3 do 12 miesięcy - zależnie od tego, ile godzin dziennie użytkownik jest w stanie przeznaczyć na naukę. Pojawia się tu jednak kilka niuansów, które omówimy w tym artykule. 

Zagadnienia podstawowe, czyli Java Core

Java Core to podstawy języka Java - wymagane minimum, które musi znać każdy, kto w ogóle myśli o aplikowaniu na jakiekolwiek juniorskie stanowisko. Dopiero po ich opanowaniu można zabierać się za inne zagadnienia (jak np. JUnit czy biblioteki). Dlatego właśnie nauka tych podstaw jest pierwszym krokiem w karierze każdego przyszłego programisty Java.  

Core Java obejmuje fundamentalne pojęcia języka takie jak:

 • Podstawowe typy i obiekty
 •  Podstawowe konstrukcje (operatory specjalne, pętle, rozgałęzienia)
 • Koncepcje OOP
 • Klasy opakowujące (Wrapper Classes)
 • Kolekcje
 • Wielowątkowość
 • Strumienie wejścia/wyjścia (I/O)
 • Obsługa wyjątków

Tak więc Java Core to przede wszystkim podstawowe typy, obiekty, konstrukcje i zasady, jak również najważniejsze biblioteki i frameworki. Dodatkowo obejmuje ona klasy dla sieci, bezpieczeństwa, dostęp do baz danych, tworzenia graficznych interfejsów użytkownika (GUI) i parsowania XML. Większość wszystkich pakietów "Core Java" zaczyna się od 'java.lang...'. Zazwyczaj jednak kandydaci na juniorskie stanowiska powinni znać coś więcej niż tylko Java Core. Czego w takim razie należy uczyć się w dalszej kolejności?

Java Developer, czyli jeden programista różni się od drugiego

Wymagania na stanowisko Java Developera są bardzo różne. W przeprowadzonej przez CodeGym ankiecie można spotkać się z historiami osób, które dostały swoją pierwszą pracę jako Java Junior, znając wyłącznie Java Core. Firmy, które ich zatrudniły, były gotowe przeszkolić takie osoby w trakcie pracy. Jest to jednak niezwykle rzadkie zjawisko i nie należy nastawiać się na taki obrót spraw. Poniżej znajduje się lista istotnych technologii, które powinni znać programiści Java:

 • (Core Java)
 • API JDK
 • Java 8 (wyrażenia Lambda)
 • Biblioteki testujące (JUnit)
 • Spring Framework
 • Spring Boot i Spring MVC
 • Hibernate
 • JDBC

Tak więc pytanie "Ile czasu zajmuje nauka Javy?" jest dość złożone. To zależy, o jak bardzo szczegółową wiedzę chodzi. Potwierdza się więc stwierdzenie, że nauka może zająć 3 miesiące - jeśli chodzi o Java Core - albo i kilka lat, jeśli weźmiemy pod uwagę naukę wszystkich dostępnych dodatków i technologii. 

Liczby te podajemy na podstawie wypowiedzi uczniów CodeGym, otwartych źródeł i statystyk z ankiety, którą CodeGym przeprowadziło w 2019 roku. Ankieta dotyczyła procesów uczenia się Javy i szukania pierwszej pracy. Została przeprowadzona przez jedną z lokalnych jednostek CodeGym. Uczestnikami ankiety byli studenci CodeGym na poziomie 30 i wyższym, którzy znaleźli pierwszą pracę związaną z Javą lub wzięli udział w stażu Java.

Co mówią inni programiści

Jak wynika z ankiety, 49% osób, które zdecydowały się na kurs programowania na platformie CodeGym, miało za sobą podstawy programowania w szkołach lub na kursach, zanim zaczęli uczyć się Javy na poważnie. 33,3% studentów było absolutnymi nowicjuszami, a 17,6% znało co najmniej jeden język programowania. 

Myślę, że to zależy od twojego pochodzenia i ilości czasu, który możesz poświęcić na naukę. Kiedy ja zaczynałam swoją podróż jako programistka, spędzałem na nauce co najmniej 40 godzin tygodniowo. Po 6 miesiącach nauki w pełnym wymiarze godzin poczułam się na tyle pewnie, że byłam w stanie samodzielnie opanować każdą nową technologię.
Aby zdobyć swoją pierwszą pracę jako inżynier oprogramowania, trzeba nie tylko nauczyć się Javy, ale także zrozumieć podstawy informatyki, programowania obiektowego i napisać kilka projektów, które mogą pokazać Twoją pracę. Myślę, że może to zająć około 9-12 miesięcy.
Wiem, że brzmi to, jak dużo pracy, ale nie należy się zniechęcać! Ta podróż może być prawdziwą przyjemnością, jeśli odkryjesz, jaki aspekt kodowania przynosi Ci radość i pozwolisz sobie na zabawę.

mówi Yuliya Deinega, która jest programistką-samoukiem

Jak widać, wszystkiego można się nauczyć, poświęcając na to odpowiednią ilość czasu. W przypadku programowania kluczowy jest wybór metody uczenia się oraz źródła, z których będziemy czerpać wiedzę. Jak wybrać te najlepsze?

Wybierz mądrze

W sieci można znaleźć wiele różnych informacji na temat Javy. Są to strony edukacyjne, filmy na YouTube, a nawet całe moduły e-learningowe. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Czasami, jeśli nie rozumiesz jakiegoś tematu, warto wygooglować nowe źródła. Niemniej, zanim zaczniesz zapisywać kilkadziesiąt nowych zakładek i przeglądać programistyczne tutoriale, warto rozpocząć naukę od dedykowanego kursu programowania - np. na platformie CodeGym. Po wybraniu określonego kursu, warto jest trzymać się go aż do ukończenia podstawowego poziomu. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i unikniesz błądzenia bez celu po Internecie.

Kurs CodeGym

W dobie obecnej oferty kursów programowania w Javie, które dostępne są online, wybór tego odpowiedniego może być przytłaczający. Kursy mimo, że mają wspólny cel - nauczyć programowania w języku Java - nie zawsze potrafią dobrze realizować program nauczania, przez co czasami wręcz zniechęcają do nauki. Decydując się na konkretny kurs, warto zwrócić uwagę na program nauczania oraz stosunek teorii do praktyki. Jak można się domyślić, zadań praktycznych powinno być o wiele więcej niż samych definicji. Teoria, owszem, jest ważna, jednak to praktyka czyni mistrza! Jednym z kursów, które warto rozważyć jest CodeGym. Jego główne cechy to:

 • 100% online - kurs odbywa się całkowicie przez Internet, co oznacza, że nie musisz czekać kilku miesięcy, aż stworzy się grupa - możesz rozpocząć naukę w dowolnym momencie. 
 • Możliwość uczenia się z dowolnego miejsca i w dowolnym tempie: Nauka odbywa się na Twoich zasadach - uczysz się skąd chcesz i przeznaczasz na naukę tyle czasu, ile chcesz.       
 • Struktura kursu oparta w 80% na zadaniach praktycznych - zyskujesz dostęp do 1200 zadań czyli ponad 500 godzin ćwiczeń!
 • Wirtualny Mentor - czeka na Ciebie Twój osobisty, wirtualny nauczyciel, który weryfikuje rozwiązane zadania.
 • Techniki nauczania oparte są na wizualizacji, storytellingu, motywacji, grach i wielu innych technologiach.
 • Integracja z Intellij IDEA - CodeGym uczy studentów jak pracować w jednym z najpopularniejszych współczesnych IDE: IntelliJ IDEA.
 • Społeczność Java - spotkasz grupę podobnie myślących użytkowników, którzy zawsze chętnie podzielą się odpowiedzią na Twoje pytania.

Platforma CodeGym została stworzona przez programistów. Dzięki temu nauka języka Java już od pierwszych lekcji staje się przyjemna i zrozumiała nawet dla osób, które wcześniej nie programowali. Techniki kodowania w kursie są nauczane w odpowiedniej dla początkujących kolejności, a sam kurs jest dostępny zarówno na komputery stacjonarne, jak i urządzenia mobilne.

Przygotuj się na dużo nauki

John Selawsky, Java Tutor i Software Developer w jednym ze swoich artykułów wspomniał, że czasami miał studentów, którzy programowali zadziwiająco dobrze, ale niektórzy z nich po prostu przestawali się uczyć. Ich problem nie tkwił w braku czasu na naukę, wieku czy płci. Nie chodziło o zdolności! Chodziło o konsekwencję. Wszyscy uczniowie, którzy odnieśli sukces, mieli spójny harmonogram i ściśle się go trzymali. Robili postępy, nawet jeśli czasami były one powolne. Ci, którzy tę konsekwencję porzucili, zaczęli mieć problemy z nauką i bardzo często w efekcie porzucali programowanie. 

Warto więc, abyś już na początku swojej drogi wyznaczył czas, który masz zamiar przeznaczyć na naukę programowania. Chcesz, aby programowanie w Javie stało się Twoim zawodem? Jeśli tak, przygotuj się na codzienną naukę przez 1-3 godziny.

Pierwsza praca po 6 miesiącach nauki

Zgodnie z wynikami badań, szybkość uczenia się Javy i technologii pokrewnych zależy głównie od systematyczności i poziomu początkowego ucznia. Oczywiście z poziomem początkowym nie możesz nic zrobić, ale regularna nauka jest zdecydowanie Twoim obowiązkiem. 

W jaki sposób szybko nauczyć się Javy? Staraj się nie robić długich przerw w nauce ani nie zwlekać z nauką tematów, które nie są dla Ciebie do końca zrozumiałe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas długich przestojów w uczeniu się nie stoisz w miejscu, a stopniowo się cofasz. 

Codzienna praktyka, wytrwałość i motywacja - to wszystko na pewno będzie Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się na naukę Javy i pokrewnych technologii.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z ustalonym harmonogramem, będziesz przestrzegać właściwych proporcji między teorią i praktyką, ćwiczył codziennie przez co najmniej 1-3 godziny, nie bał się zadawać pytań, to jest całkiem możliwe, że nauczysz się Javy do poziomu, który pozwoli Ci znaleźć pierwszą pracę w ciągu 6-12 miesięcy. A co dalej? Pozostaje Ci tylko kontynuować naukę jako Developer i rozwijać się podczas pracy w interesujących projektach!

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Bycie programistą wiąże się z koniecznością ciągłego uczenia się i doskonalenia własnych umiejętności. Zawód dewelopera niesie za sobą wiele korzyści - od tych materialnych w postaci dobrej pensji, po te mniej oczywiste, które ciężko zmierzyć "kalkulatorem", jak np. brak problemów ze znalezieniem pracy czy praca nad ciekawymi i satysfakcjonującymi projektami. Ci, którzy jeszcze przed pierwszą lekcją nauki programowania myślą już tylko o posadzie Seniora i świetnej wypłacie, powinni raz jeszcze zastanowić się, czy na pewno chcą obrać ten kierunek. Nauka Javy, choć jest obecnie powszechnie dostępna i może wydawać się przyjemna, niekoniecznie usłana jest różami. Java w praktyce oznacza bardzo często problemy, nad których rozwiązaniem trzeba spędzić często wiele godzin, a nawet i dni. Osoba zaczynająca naukę programowania powinna być tego świadoma i liczyć się z tym, że nauka Javy to proces ciągły - nawet osoby z ponad 10-letnim doświadczeniem nadal uczą się nowych rzeczy. Niemniej programowanie to piękna przygoda, która na pewno nie pozwoli Ci się nudzić, a dla osób wystarczająco zdeterminowanych może okazać się nawet prawdziwą pasją. A CodeGym pomoże Ci w tej ekscytującej przygodzie.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie