Jak łatwo przygotować instalacyjny pendrive z Windowsem na Linuksie?

Jak łatwo przygotować instalacyjny pendrive z Windowsem na Linuksie?

Jak łatwo przygotować instalacyjny pendrive z Windowsem na Linuksie?
13.01.2018 18:50, aktualizacja: 15.01.2018 10:59

Przygotowanie instalacyjnego pendrive’a z Windowsem nie jesttrudne. Popularna aplikacja Rufuspotrafi szybko przenieść na nośnik USB obrazy ISO wielu systemów,w tym praktycznie wszystkich wersji Windowsa. I na tym można by byłosprawę zakończyć, gdyby nie jeden feler: wpierw trzeba Windowsamieć, Rufus na innych systemach bowiem nie działa. Co więc zrobić,kiedy pilnie potrzebujemy zainstalować na nowej maszynie czystegoWindowsa, a pod ręką mamy jedynie komputer z Linuksem?

Można oczywiście zrobić to w konsoli, za pomocą podstawowychnarzędzi – dd, fdisk, mkfs.ntfs i ms-sys. To jednak dla większościużytkowników rozwiązanie bardzo niewdzięczne. Wybawieniem byławięc graficzna aplikacja WinUSB francuskiego programisty ColinaGille, która pozwalała utworzyć instalator Windowsa Visty, 7 i 8 wdowolnej odmianie z obrazu ISO, prosto na pendrive o pojemności 8GB.

Niestety WinUSB nigdy nie działało dobrze na dystrybucjachinnych niż Ubuntu i Debian – a potem przestało w ogóle działaćna ich nowszych wersjach. Ostatnią oficjalnie wspieraną jest VividVervet (15.04), choć rozwój programu ustał w 2012 roku.Stosowanie innych narzędzi, takich jak wieloplatformowe Unetbootinczy Etcherteż nic nie daje – pendrive z obrazem instalacyjnym Windowsa jestdość specyficzny. Przez długi czas robiliśmy w redakcji toręcznie, w końcu nie boimy się konsoli.

WoeUSB: open source wiecznie żywe

Okazuje się jednak, że ktoś ożywił WinUSB, przejmując jegorozwój. Na GitHubie użytkownik Slacka sforkowałWinUSB, nazywa się to teraz WoeUSB – i świetnie sobie radzi zobrazami ISO systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8.x orazWindows 10, we wszystkich wersjach i odmianach. Wspiera teżklasyczny rozruch z Master Boot Record, jak i (w wypadku Windowsa 7 ipóźniejszych) natywny UEFI.

Obraz

Nowa sforkowana wersja dostępna jest w postaci pakietów RPM iDEB, jest też dostępny skrypt AUR do zbudowania programu ze źródełna Archu czy Manjaro. Po zainstalowaniu, korzystanie jest bardzoproste: należy wskazać źródło Windowsa (obraz ISO lub płytę wnapędzie CD/DVD) i wskazać docelowy pendrive, a potem kliknąćInstall i podać hasło administratora.

Obraz

Uruchomienie WoeUSB z konsoli tekstowej daje dodatkowe możliwości,ich listę zobaczycie po wydaniu polecenia woeusb --help. W tensposób można wgrać np. instalator na określoną partycjępendrive’a, by mieć kilka wersji Windowsa do instalacji z jednegonośnika, wskazać format partycji (FAT32/NTFS), czy ustawićetykietę nowo stworzonego systemu plików.

Niezależnie od trybu, przygotowanie pendrive z Windowsem 10powinno zająć około 15 minut. Potem już pozostaje się tylkocieszyć instalowaniem najlepszego systemu operacyjnego naświecie.

Możliwe problemy

Komunikat: Error 256 w trybie graficznym lub Partition(s) on/dev/sdX are being used w konsoli – oznacza, że partycja napendrive została już automatycznie zamontowana i WoeUSB nie możesobie z tym poradzić. Należy ją odmontować, sprawdzając listęwszystkich zamontowanych partycji poleceniem df -aTh, a następniewydając polecenie sudo umount /dev/sdX1 – gdzie X to literapendrive przyznana przez system (zwykle /dev/sdb lub /dev/sdc).

Może się okazać, że pendrive w ogóle odmawia współpracy –tak może być po instalowaniu na nim wcześniej linuksowych obrazówISO za pomocą polecenia dd. Wówczas należy ręcznie zrobić z nimporządek pod kątem nośnika na instalator Windowsa. W konsoliwydajemy polecenia:

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1 conv=notrunc ## usunięcie starej tablicy partycji echo -e "n\np\n1\n\n\nt 1\n7\nw\n" | fdisk /dev/sdX## partycjonowanie pendrive’a mkfs.ntfs -f /dev/sdX1 ## formatowanie w NTFS

Przydatne linki

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)