Jak sprawdzić zasięg? Aplikacje do mierzenia sygnału LTE i 3G

Jak sprawdzić zasięg? Aplikacje do mierzenia sygnału LTE i 3G

Jak sprawdzić zasięg? Aplikacje do mierzenia sygnału LTE i 3G
22.08.2019 12:52

Kreski na górze ekranu nie wystarczą. Nawet jeśli ikonka pokazuje wszystkie słupki „pełne”, mogą pojawić się problemy z działaniem niektórych usług, a brak kilku słupków nie oznacza, że nie da się korzystać z internetu.

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowej? Jak się upewnić, że gry nie będą lagować, a filmy nie będą się rwać? Pomoże w tym kilka aplikacji do testowania i diagnostyki sieci komórkowej.

OpenSignal i Meteor – realne dane, autorska analiza

OpenSignal to niezależna aplikacja do testowania połączenia z internetem, w tym łączy mobilnych. OpenSignal korzysta wyłącznie z własnych danych pomiarowych, by informować o realnych warunkach korzystania z sieci w danym miejscu. W aplikacji możesz przeprowadzić własny test i przejrzeć wyniki testów innych na mapie, co da ci obraz jakości usługi w najbliższej okolicy.

  • OpenSignal, mapa zasięgu
  • OpenSignal, kompas wskazujący najlepszy nadajnik
[1/2] OpenSignal, mapa zasięgu

W aplikacji znajdują się też ogólne statystyki operatorów na wskazanym terenie i mapa nadajników. W razie problemów z zasięgiem można skorzystać z kompasu – pomoże on skierować się w stronę najbliższego nadajnika. Czasami przejście kilku metrów może znacznie poprawić jakość sygnału, a OpenSignal wskaże, w którą stronę najlepiej iść.

Aplikacja OpenSignal jest dostępna dla systemów Android i iOS za darmo.

Ten sam producent udostępnia aplikację Meteor. Nie jest to narzędzie do monitorowania zasięgu, ale test wydajności łącza pod kątem konkretnych aplikacji. Jeśli nie interesuje cię siła sygnału, ale możliwość oglądania filmów na YouTube, Meteor zupełnie ci wystarczy.

Meteor, wyniki testu łącza
Meteor, wyniki testu łącza

Aplikacja Meteor jest dostępna dla systemów Android i iOS za darmo.

RFBenchmark – niezależne testy i mapa wyników

RFBenchmark to aplikacja łącząca test prędkości łącza z informacjami o zasięgu i mapą z wynikami pomiarów. Na mapie możesz zobaczyć miejsca, gdzie przeprowadziłeś poprzednie pomiary i rozkład wszystkich pomiarów przeprowadzonych przez użytkowników aplikacji. Osobno możesz przeglądać dane o prędkości łączy i o sile sygnału. To istotne, gdyż RFBenchmark może testować nie tylko łącza mobilne.

  • RFBenchmark, mapa pomiarów prędkości łączy
  • RFBenchmark, mapa pomiarów zasięgu
[1/2] RFBenchmark, mapa pomiarów prędkości łączy

RFBenchmark po wykonaniu pomiar także podpowie, czy łącze sprawdzi się przy korzystaniu z różnych aplikacji. Ogromną zaletą RFBenchmark jest możliwość przeglądania statystyk operatorów na danym terenie – wystarczy odpowiednio ustawić mapę, by poznać najlepszego operatora w okolicy.

Aplikacja RFBenchmark jest dostępna dla systemów Android za darmo.

Network Cell Info Lite dla dociekliwych

Network Cell Info Lite to aplikacja do przeprowadzania bardziej zaawansowanych pomiarów. Jej wskaźniki informują nie tylko o jakości sygnału, ale też o szczegółowych parametrach i zmianach w czasie. Informacje są odświeżane co sekundę, można je przeglądać także na wykresach. Na mapie zaś pokazane zostanie przybliżone położenie nadajnika, z którym aktualnie łączy się smartfon.

  • Network Cell Info Lite, mapa ze zmianami zasięgu na mojej trasie
  • Network Cell Info Lite, ekran główny i podstawowe wskaźniki sygnału
[1/2] Network Cell Info Lite, mapa ze zmianami zasięgu na mojej trasie

Rejestrowane przez Network Cell Info Lite dane można zapisywać także w terenie i przeglądać na mapie. Poruszając się z włączoną aplikacją, można obserwować zmiany sygnału zależnie od miejsca, a historia pomiarów zostanie zapisana razem ze ścieżką GPS. Dane te można eksportować do innych programów.

Aplikacja Network Cell Info Lite jest dostępna dla systemów Android za darmo. Ta wersja aplikacji wyświetla reklamy i ma mniej narzędzi. Pełna wersja jest dostępna w abonamencie.

Jeśli zaś interesują cię jedynie nadajniki sieci w standardzie LTE, polecamy aplikację BTSearch. Pozwala ona znaleźć najbliższy nadajnik i oszacować, czy sieć LTE będzie się dobrze sprawować w twiom mieszkaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)