r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Chcesz używać LTE w domu? Oto aplikacja, która podpowie jaka antena jest najbliżej

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Dostęp do Internetu to dziś codzienność, ale nie każdy mieszka w miejscu, gdzie zadbano o sieć światłowodową lub solidne, stałe łącze od lokalnego dostawcy. Nierzadko do dyspozycji jest jedynie stary, miedziany kabel, który nie pozwala osiągnąć satysfakcjonującej dziś prędkości niezbędnej do strumieniowania filmów w najwyższych rozdzielczościach. Coraz częściej więc użytkownicy decydują się na korzystanie z ofert domowego LTE, jednak czy zawsze będzie to opłacalne rozwiązanie?

Wybierając tego typu ofertę trzeba przeanalizować wiele aspektów. W tym przypadku pomijamy indywidualne decyzje związane z kosztami, dodatkowymi usługami, czy wreszcie obiecywaną prędkością i ewentualnym limitem gigabajtów, ale proponujemy skorzystać z aplikacji BTSearch – czy to w wersji webowej czy też w formie aplikacji na Androida, która pozwoli sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe anteny LTE i czy w związku z tym mamy szansę na dobry zasięg i uzyskanie prędkości, którymi operator chwali się w ofercie.

Aplikacja pozwala sprawdzać anteny na dwa sposoby. W pierwszej karcie skorzystać można z wyszukiwarki, gdzie wskażemy interesującą nas miejscowość, operatora, standard (najpewniej interesować będą nas wyłącznie nadajniki LTE), pasmo oraz źródło danych. Nie mniej wygodny jest natomiast tryb mapy. Tutaj przeglądamy ją podobnie, jak w nawigacji, najpierw po to, by znaleźć naszą lokalizację. Wówczas dookoła niej wyświetlą się punkty, w których umiejscowione są anteny. Klikając na poszczególne nadajniki poznać można szczegóły związane z operatorem, typem nadajnika i obsługiwanym przez niego pasmem.

r   e   k   l   a   m   a

O ile w większych miastach nie będzie problemu z dobrym zasięgiem i dostępnością wielu pasm LTE umożliwiających agregację (o ile obsługuje ją modem), a tym samym uzyskaniem najwyższych prędkości, o tyle mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie nadajniki nie są gęsto rozmieszczone, dzięki BTSearch mogą sprawdzić czy mają szansę na dobry Internet LTE dzięki bliskiej lokalizacji anten.

Warto przy tym dodać, że uzyskane z BTSearch informacje to dopiero wyjściowe dane, które pozwolą tylko wstępnie ocenić warunki, ale z mapy być może dowiemy się, że w promieniu wielu kilometrów nie znajdziemy innego nadajnika LTE, niż tego, a nie innego operatora, a w związku z tym to jego ofertą powinniśmy się w pierwszej kolejności zainteresować. Mapa pomoże też pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń i przywiązania do jednego usługodawcy – być może dużo bliżej znajduje się nadajnik konkurencji, a co za tym idzie to u niej uzyskamy lepszy zasięg i prędkości?

Dane przydadzą się też, jeśli myślimy o zakupie dodatkowej anteny zewnętrznej. Być może nie warto inwestować w produkt działający na wielu pasmach jednocześnie, jeśli w okolicy i tak wszystkie nadajniki pracują na jednym paśmie, a przez to nie wykorzystamy ich agregacji.

Na koniec, jeśli problemy z doprowadzeniem szybkiego Internetu do domu są już rozwiązane, ale stanęliśmy przed kolejnym problemem związanym z zasięgiem Wi-Fi w mieszkaniu, być może warto zastanowić się nad dodatkowym punktem dostępowym lub repeaterem, a także skonfigurować właściwie roaming Wi-Fi, czemu poświęciliśmy jakiś czas temu odrębną publikację.

Aplikacja BTSearch została niedawno usunięta ze Sklepu Play. Skontaktowaliśmy się z jej twórcą, który potwierdził, że trwają prace nad jej nową wersją. Chociaż obecna wersja programu zniknęła z oficjalnego Sklepu, nadal możecie ją pobrać z naszej bazy w formie pliku APK do bezpośredniej instalacji.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.