Jak to było z nazwą „iPad” i dlaczego ktoś skarży o nią Apple

Jak to było z nazwą „iPad” i dlaczego ktoś skarży o nią Apple

24.02.2012 14:07, aktualizacja: 24.02.2012 14:32

W grudniu ubiegłego roku firma Apple przegrała w Chinach sprawę o nazwę iPad. Posiadaczem nazwy była tajwańska firma Proview International, która nazwę sprzedała w 2006 roku firmie związanej z Apple'em. Według tajwańskiej firmy transakcja nie objęła korzystania ze znaku w Chińskiej Republice Ludowej. Na tej podstawie Proview domaga się wycofania iPada ze sprzedaży w Chinach. Firma z Cupertino przegrała pierwszy etap procesu i odwołała się od decyzji sądu w prowincji Guangdong 5 stycznia.

Jednak konflikt wycieka poza Azję. Reuters poinformował, że oddział Proview International złożył pozew przeciwko firmie Apple w Kaliforni, w hrabstwie Santa Clara. Eksperci podkreślają, że wynik procesu w Stanach Zjednoczonych raczej przechyli szalę zwycięstwa na stronę Apple'a, ale przeciąganie sprawy i odwlekanie ugody negatywnie wpłynie na firmę spod znaku jabłka.

Historia transakcji z 2006 roku jest dość podejrzana. Znak towarowy IPAD został kupiony przez spółkę IP Application Developement, która zadeklarowała, że nie będzie konkurować z tajwańskim producentem monitorów. Jednak amerykańska firma nie ujawniła, do czego ma zamiar wykorzystać znak firmowy. Według Proview, Apple w ten sposób zachował się nieuczciwie i powinien zapłacić odszkodowanie nieokreślonej wysokości. Dlatego właśnie, po sukcesie w sądzie na własnym kontynencie, Proview udał się do Kaliforni.

Proview International nie jest w najlepszej sytuacji. Firmę mocno uderzył kryzys, a proces przeciwko Apple'owi jest próbą odzyskania stabilności. Proview nie ma wiele czasu — jeśli nie pozbiera się do połowy 2012 roku, zostanie skreślony z giełdy w Hongkongu.

A co ma do stracenia Apple? Oczywiście chłonny rynek dla iPada. Tim Cook przyznał, że iPad dopiero zaczął się rozkręcać w Chinach i oczekuje się dużo większej sprzedaży w najludniejszym państwie świata, w którym już ma ponad 70% rynku tabletow. Sprzedaż iPadów już została zatrzymana w wielu chińskich miastach. Z niektórych sklepów iPady zabierała policja.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)