Jak ulepszyć wygląd fontów na Windows 10? Znaleźliśmy niezawodną metodę

Jak ulepszyć wygląd fontów na Windows 10? Znaleźliśmy niezawodną metodę

Jak ulepszyć wygląd fontów na Windows 10? Znaleźliśmy niezawodną metodę
18.01.2018 21:15

Niebawem w Windowsie 10 wreszcie będzie można zrobić to, co w pulpicieKDE, tj. ustawiaćfonty i instalować nowe. Niestety jednak ta nowa funkcja,udostępniona w buildzie 17074, nie rozwiązuje podstawowego problemuz fontami w Windows 10: te renderowane w aplikacjach uniwersalnychwyglądają po prostu paskudnie, znacznie gorzej, niż fonty waplikacjach klasycznych. Znaleźliśmy jednak na to sposób –niezależną, opensource’ową aplikację MacType, która potrafizmienić sposób renderowania fontów na wyraźnie ładniejszy.

„The way texts should be” – takim sloganem reklamuje się naswojej stronie internetowejaplikacja, obiecująca gładkie i piękne fonty na Windowsie 10.Równie dobrze mogłaby reklamować się po chińsku, gdyż widać,że autorom nie starczyło czasu na porządną lokalizację. Choćdostępne są lokalizacje angielska i francuska, wszędzie pojawiająsię znaki hanzi, zarówno w aplikacji, jak i w nazwach umieszczonychw menu Start.

Obraz

Jeśli jednak nie jesteśmy uczuleni na chińszczyznę, to MacTypemoże sprawdzić się bardzo dobrze. Po po pobraniu i uruchomieniuinstalatora dostajemy opcje domyślnej (Typical) i spersonalizowanej instalacji– w spersonalizowanej lepiej odznaczyć tylko benchmark, pozostałe komponenty programu są przydatne. Następnie uruchamiasię kreator ustawień, który pozwala wybrać sposób działaniaMacType. Dostępne są:

Registry – aktywacja poprzez wpis w Rejestrze. To najprostszy,ale wymagający restartu sposób, fonty we wszystkich aplikacjachbędą renderowane zgodnie z nowymi ustawieniami. Niczego już niezmienimy.

Run as service – program będzie działał jako usługasystemowa, bez własnego interfejsu, ale zarządzać nim będziemożna poprzez panel usług (services.msc).

Manual – programy zostaną przerysowane z nowymi ustawieniamifontów po przeciągnięciu ich okien do okna MacType.

Obraz

Load with MacTray – w zasobniku systemowym pojawi się ikonka,otwierająca przez swoje menu kontekstowe opcje sterowania MacType.Możemy tu m.in. zmieniać profile renderowania, restartować usługę.

Obraz

Po wybraniu trybu działania pozostaje wskazać profil,definiujący jak ma wyglądać tekst. Już domyślnie proponowanywygląda lepiej, niż standardowy Windowsa, ale oczywiście możeciesobie poeksperymentować, może znajdziecie bardziej Wamodpowiadający. W programie dostępny jest też kreator, w którym krok po kroku wybierzemy styl tuningu, autoaliasingu, wytłuszczania, zaciemniania, siły renderowania, grubości i pochylenia fontów, jak również zaawansowany panel sterowania, w którym możemy stworzyć i dowolnie zmodyfikować renderowanie fontów, oczywiście z podglądem na żywo.

Obraz

Po wybraniu ustawień pozostaje zrestartować system i cieszyćsię ładniejszymi fontami.

Jak odinstalować MacType?

Uwaga: Windows nie potrafi poprawnie odinstalować programuMacType – przycisk Odinstaluj na liście Aplikacje i funkcjeuruchamia instalator, proponujący ponowną instalację. Aby programodinstalować, należy skorzystać z jego deinstalatora, któryopisany jest właśnie znakami hanzi. Na poniższym obrazkuznajdziecie jego lokalizację w Menu Start, to ten z nałożonąikoną kosza.

Obraz

MacType znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windows. Oprócz „dziesiątki” powinien działać też na Windows 7 i 8.1, choć autor skupia się na najnowszej wersji systemu. Kod źródłowy programu znajduje się na GitHubie, można go zbudować sobie samemu za pomocą Visual Studio.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)